O pekařské řemeslo není mezi mladými v Ostravě velký zájem. Jediná škola v ostravské metropoli, která tříletý učňovský obor každoročně otvírá, má už druhým rokem problém naplnit pouze jednu třídu 30 uchazeči. „Letos nám odevzdalo zápisový lístek zatím jen dvanáct žáků, i když jsme jich původně přijali dvacet jedna," řekla Deníku zástupkyně ředitele Střední školy prof. Zdeňka Matějčka Dáša Pilichová.

Ovšem i s tímto skromným počtem žáků se tato ostravská střední škola v rámci České republiky řadí ke školám s nejvyšším počtem uchazečů o obor pekař. „Nepříznivou situaci řeší i samotný svaz pekařů a cukrářů, který se snaží pekařské řemeslo mezi mladou generací propagovat. Tak jako my chtějí i jeho členové probudit v dětech zájem o pekařinu už na základní škole," vysvětlila Dáša Pilichová. Ani dny otevřených dveří, ani nová odborná učebna jim ale v získání zájmu uchazečů nepomáhá.

ŘEZNICKÁ REALITA

Ještě hůře než pekaři si stojí obor řezník-uzenář. „Musí se přihlásit alespoň sedm zájemců, abychom obor vůbec mohli otevřít. Standardně se nám hlásí pouze tři uchazeči. Situace byla příznivější jen v roce 2014, kdy k nám nastoupilo devět budoucích řezníků a uzenářů," komentoval realitu posledních let ředitel Lukáš Smutný ze Střední školy gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku. Klesající zájem o tříleté obory sleduje i ředitel Střední školy společného stravování v Ostravě-Hrabůvce Pavel Cielecký. „Všichni chtějí maturitu a nikomu se nechce manuálně pracovat. Ale na druhé straně je nyní velká poptávka právě po vyučených lidech z oboru. U nás se jedná hlavně o kuchaře," sdělil ředitel. „Spousta z nich zamíří po ukončení tříletého studia rovnou do zahraničí, kde získávají nové zkušenosti, vidí jiné postupy, přístupy k oboru, a pokud získají dobré reference, často se zastaví do školy pochlubit," vypráví Pavel Cielecký.

ZÁJEM BY BYL

Některé obory se trápí nedostatkem zájmu ze strany uchazečů, jiné řeší opačnou situaci. Velkou popularitu především u mladých studentek mají kosmetické služby. „Bohužel to není tříletý obor zakončený závěrečnou zkouškou, ale klasický čtyřletý maturitní obor. Běžné jsou proto dva cizí jazyky, což je kámen úrazu," vysvětluje Dagmar Krömrová, zástupkyně ředitele Střední školy služeb a podnikání v Ostravě-Porubě. I když jsou mladé kosmetičky velmi zručné a mají cit v rukou, maturita je často takzvaně děsí. „Proto mnohé dají přednost výučnímu oboru kadeřník, který je oblíbený," uzavřela.