Je krátce před půl devátou večer. Dny se nějaký ten týden krátí a venku už se stmívá. Na centrálním ostravském náměstí je lidí tak na mariáš.

Jeden chlapík venčí svého psa, další tři mladí lidé postávají u informačního panelu, mačkají tlačítka a nechávají si vyprávět o Ostravě. Slyším polštinu, vidím mladé lidi, takže je tipuji na návštěvníky Stodolní.

Proč je tu tak prázdno?

Jeden chlapík venčí svého psa, další tři mladí lidé postávají u informačního panelu, mačkají tlačítka a nechávají si vyprávět o Ostravě. Slyším polštinu, vidím mladé lidi, takže je tipuji na návštěvníky Stodolní.

Proč je tu tak prázdno?

„Ale kdepak, na Stodolní se nechystáme. Jsme ubytovaní v kempu v Hlučíně a přijeli jsme se podívat do Ostravy. Pěkný rynek tady máte, i čisto tu je, a ten informační panel je také fajn. Kde jsou ale lidi?" ptá se Mateusz, odhadem dvacetiletý, možná o něco starší sympatický mladík a očima přehlíží téměř liduprázdné náměstí. Lámanou polštinou se mu snažím vysvětlit, že také já jsem vyrazil v sobotu večer na Masarykovo náměstí a do okolních ulic, abych zjistil, jakým životem centrum třetího největšího města republiky žije. Jak je patrné druhou srpnovou sobotu večer, spíše nežije. „Možná to počasí, někdo také sleduje v televizi olympiádu, dneska hází ten váš oštěpař," snaží se najít důvody, proč je náměstí v centru Ostravy vylidněné, můj protějšek v hovoru. Když se přidávám a říkám, že možná je hodně Ostravanů ještě na dovolené, přichází Mateuszova přítelkyně, která se představuje jako Ola. Ještě než se s nimi rozloučím, se ptám, jestli nezajdou dneska na Stodolní. „To ne. Hodně jsme o těch barech a zábavě tam slyšeli. Loni jsme tam také zašli, to stačilo," dodávají Ola a Mateusz a odcházejí.

Trochu živěji bylo jen v pivnicích

Jedním z mála podniků, které mají v sobotu večer otevřeno, jsou kavárna Marlenka café a KFC. V obou podnicích jsou prodavači v početní přesile nad zákazníky.

Takže jen to sobotní chladné počasí asi důvodem prázdného Masarykáče nebude, říkám si a mířím ke Kuřímu rynku. Tak se v Ostravě říká Jiráskovu náměstí. Právě tudy prochází pár mladých lidí, opět potkávám i stejného muže, který procházel před chvílí sousedním náměstím. Kavárna s venkovní zahrádkou je prázdná, otevřeno tu v sobotu mají do deváté večer. „Tak od půl osmé tu je ale stejně v sobotu prázdno, zákazník tu zabloudí málokdy," vysvětluje mladá servírka. O poznání živěji je v sousedním pivním baru Dílo, stejně jako o pár desítek metrů dále v pivnici U Rady.

Starousedlíci vzpomínají

Když pokračuji ve své pochůzce po Mlýnské ulici, ta už leží přece jen trochu dále od centrálního náměstí, potkávám dva muže, kteří už mají roky na to, aby mohli zavzpomínat. „Je nám oběma šestasedmdesát, jsme starousedlíci. Chodíme na procházky a vidíme, že o sobotách a nedělích tady v centru skoro nikdo není. A to nejen večer. I hodně obchodů zůstává v sobotu zavřeno. No ale zase těm obchodníkům se není co divit, když nechodí zákazníci," zamýšlejí se důchodci a říkají, že oba pamatují doby, kdy v centru Ostravy bylo živěji. „Dneska to ale už neplatí. To centrum už není tady, ale přestěhovalo se. Kam? Částečně do těch velkých obchodů, kterými lidé korzují jako v lázních. Pak je tu i ta Stodolní. A dneska nepřeje procházkám fakt ani to počasí, vždyť to je málem na hubertus," zanadává si na chladný den jeden z důchodců.

Stodolní, tam to ožívá později

Žádným fandou Stodolní nejsem, ale dělat, že neexistuje, při pokusu o reportáž z centra města nemůžu. Kráčím s fotografem kolem známých jmen podniků Bastila, Dublin Pub, Potrefená husa a desítek dalších. Přibývá lidí, taxíků a venkovní stánky s různým občerstvením mi trochu připomínají atmosféru přímořských letovisek. Ženy i slečny jsou většinou vyfintěné, což ale ostatně platí i o skupince mladíků z Polska, která je oblečena elegantně, ale skoro jako ve stejnokroji a plánuje, kde to dneska roztočí.

Na Stodolní jsme pobyli sice krátce, ale když se po slabé čtvrthodince vracíme zpět, je poznat, že lidí zase přibylo. „Zatím to tu dneska ještě moc nežije, ale tak o hodinu či dvě později už tu bude daleko více lidí," vysvětluje mladík, který se tváří jako znalec života v této ulici, a jeho výraz jednoznačně ukazuje, že pro něj je centrem Ostravy rozhodně Stodolní. Minimálně pro sobotní večer.