Obecně závaznou vyhlášku, která by obvodům dovolovala plošně zakázat hazard, budou zastupitelé města schvalovat už v prosinci. Řada obvodů, jako například Moravská Ostrava, Poruba nebo Jih, už je ale rozhodnuta o tom, že hazard chtějí na svém území výrazně regulovat nebo rovnou zakázat, i když plynou nemalé peníze do rozpočtu.

Související článek: Konec hazardu v Ostravě? Kasina zůstanou

„Předpokládaný příjem z hazardu na letošní rok je kolem osmnácti milionů korun. S tím, že o částku v případě plošného zákazu hazardu na území obvodu přijdeme, počítáme a budeme podle toho postupovat při tvoření rozpočtu. I přesto je pro nás zákaz priorita," řekla Deníku mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková. Peníze z hazardu jdou ale nejen do kasičky obvodů. Město z nich rozděluje zhruba sto milionů korun na sportovní, sociální a kulturní granty.

„Obecně vypisujeme tři grantová schémata, kdy 75 milionů jde na granty pro sport, 12,5 milionů pro sociální oblast a 12,5 milionu pro kulturu. Kdybychom o tyto peníze přišli, tak granty logicky dále vypisovat nemůžeme a dané subjekty se budou muset poohlédnout po jiném zdroji. Řádné granty, které Ostrava pravidelně vypisuje, však stále zůstanou," vysvětlil náměstek primátora Martin Štěpánek. Zákaz hazardu by se tedy nejvíce dotknul právě sportovních klubů. Například ostravský florbalový klub FBC v neděli slavnostně otevřel novou sportovní halu. Její výstavba stála 10 milionů a zhruba 4 miliony dodalo město.

„Myslím si, že peníze, které jdou klubům z hazardu, nejsou nijak závratné. Nám se peníze na roční činnost navýšily o deset, možná dvacet procent. Zákaz by se nás určitě dotknul, ale nemyslím si, že by to bylo likvidační," sdělil generální ředitel klubu FBC Rudolf Franke. Zároveň dodal, že se ale budou muset pokusit ušlé peníze získat jinak.

„Sportovní kluby moc možností, jak získat finance, nemají. Hlavním zdrojem jsou sponzorské dary, dotační programy, příspěvky, výdělky ze vstupného a prodej hráčů. Sehnat sponzora není nic jednoduchého, protože firmy si v současné ekonomické situaci více rozmyslí, koho podpoří. Podle mě plošný zákaz nic neřeší. Pokud člověk bude chtít hazardovat, cestu si najde," uzavřel ředitel Franke.