Občanské sdružení Poruba nedávno veřejně vystoupilo proti výstavbě obchodního centra u Francouzské ulice v Ostravě-Porubě. Nákupní centrum se začalo stavět letos v dubnu. Starosta Novák na tiskové konferenci mimo jiné kritizoval postup sdružení v kauze výstavby tohoto nákupního centra.

„Tím, že založili občanské sdružení, stali se účastníky stavebního řízení. Oslovili investora e-mailovou poštou, že jsou ochotni ustoupit ze svého záměru přihlásit se do stavebního řízení a stáhnou námitky, pokud jim bude vyplacena částka devět milionů korun,“ uvedl Novák.

Investor, firma Sey Development, se nakonec se sdružením dohodl na částce 1,2 milionu korun. Peníze využije spřízněný nadační fond Via Vitae na ekologické aktivity.

„Jestliže jsem zásadně proti něčemu a nesouhlasím s něčím, tak si myslím, že žádné peníze mé přesvědčení nezmění. Pánové ukázali, že byť nedostali devět milionů korun, tak milion dvě stě tisíc změnilo jejich přesvědčení a veškeré své námitky stáhli. Stavební řízení proběhlo téměř v rekordním čase,“ uvedl Novák.

Zástupci Občanského sdružení Poruba však tato nařčení odmítají. „K dohodě mezi developerem a Občanským sdružením Poruba došlo v poslední fázi stavebního řízení. Všechny připomínky Občanského sdružení Poruba byly stavebnímúřademv Ostravě - Porubě odmítnuty a dohoda byla uzavřena za situace, kdy další podání proti stavbě by realizaci sice oddálilo, ale nevedlo by k zastavení stavby.Účastí ve stavebním řízení Občanské sdružení Poruba vyčerpalo všechny zákonné prostředky k zastavení stavby obchodního centra, která právě nyní v Porubě probíhá,“ tvrdí vedení sdružení v čele s Adamem Kantorem na svých internetových stránkách.

„Je pro nás lepší získat částku do nezávislého fondu, který bude podporovat rozvoj životního prostředí a občanské společnosti a komunity v Porubě, než oddálit stavbu, která bude stejně realizována o nějaké týdny, případně měsíce později. Připadalo nám to jako nejlepší řešení v daný okamžik,“ uvedl telefonicky Kantor.