Občanské sdružení Poruba protestovalo proti výstavbě obchodní galerie u Francouzské ulice v Ostravě-Porubě. Pak získalo částku 1,2 milionu korun od investorské firmy Sey Development jako kompenzaci za poškozené životní prostředí v lokalitě obchodní galerie. Jinými slovy za to, že ustoupilo ze svého záměru přihlásit se do stavebního řízení a stáhlo své námitky. Peníze putovaly na účet fondu Opora, který založilo Občanské sdružení Poruba společně s Nadačním Fondem Via Vitae. Jeho hlavním posláním má být podpora aktivit přispívajícího k ochraně a obnově životního prostředí, zejména v městské části Poruba. Starosta Ostravy- Poruby Miroslav Novák na nedávné tiskové konferenci kritizoval jak postup občanského sdružení ve sporu, tak i možné využití získaných peněz.

„Prostředky nadací na rozdíl od prostředků veřejných nejsou pod žádnou veřejnou kontrolou. To znamená, že jestliže správní rada a členové nadace rozhodnou, že za to koupí cokoliv, nebo si to vyplatí na odměnách, nemůže jim to přirozeně nikdo zakázat,“ řekl Novák.

Nadační fond Via Vitae založil v reakci na kritická slova starosty vedle svého transparentního účtu také nový samostatný transparentní účet pro fond Opora. „Ačkoliv je toto řešení drahé a nadstandardní, přistoupili jsme k tomuto kroku v souvislosti s veřejnými výroky starosty Poruby Nováka. Umožníme tak úplnou veřejnou kontrolu nad pohybem jakékoliv koruny na tomto účtu,“ uvedla programová manažerka Nadačního fondu Via Vitae Markéta Kubáňová. Vyjádření starosty Nováka o tom, že by si mohli členové správní radynadačního fondu zmíněné peníze rozdělit mezi sebe, je podle ní smyšlenka. „Členové správní rady nadačního fondu totiž nejsou za svou práci placeni a svou činnost ve správní radě vykonávají dobrovolně bez nároku na jakoukoli odměnu,“ dodala Kubáňová. Proti způsobu, jak Občanské sdružení Poruba získalo peníze, se ozvala také Strana zelených, která má blízko k občanským sdružením, jež mají mezi prioritami své činnosti ochranu životního prostředí a zvyšování kvality života.

„V poslední době se však objevují případy, ve kterých některá občanská sdružení odstupují jako účastníci ze správního řízení za finanční kompenzaci. I když jsou takto získané peníze využívány nakonec k financování projektů sloužících k ozdravění životního prostředí, Strana zelených v Moravskoslezském kraji pokládá tuto praxi za nepřijatelnou, napomáhající rozvoji korupčního chování,“ sdělil za radu krajské organizace strany krajský předseda Vladislav Koval.