Veřejné pozorování Perseid spolu s doprovodným programem se koná od pátku 12. srpna 21:00 do soboty 13. srpna 1:00 (v noci) v areálu Planetária Ostrava. Událost najdete ZDE.

Pozorování noční oblohy je na pátek a a sobotu do půl deváté plánováno i z hradu Starý Jičín. Program začne odbornou přednáškou o vesmíru doprovázenou promítáním na plátno a jakmile se náležitě setmí, začneme pozorovat planety a hvězdy připravenými hvězdářskými dalekohledy s odborným výkladem pracovníků hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Připraveno bude za poplatek i občerstvení, vstupené do areálu bude 50 korun. Definitivní info najdete cca 2 hodiny před plánovaným začátkem najdete na webu hradstaryjicin.cz.

Pozorování každoročního srpnového meteorického roje Perseid. Ilustrační foto
Kam o víkendu? Vyjděte Prašivou za cílem Perseidů nebo si zarockujte v Těšíně

Co jde vidět na opravdu kvalitní noční obloze? Věděli jste, že vzduch může zářit? Co je zvířetníkové světlo? Viděli jste někdy světélkovat moře kolem Vás? Které zvířata a rostliny světélkuji? Na to a mnohé další odpoví přednáška v čase 18:30-19:30 o tom, o co přicházáme kvůli světělnému zněčištění. Od 21 hodin bude následovat komentované pozorování noční oblohy. Vstupné je dobrovolné.

Perseidy můžete v sobotu i z Beskyd, veřejné sledování se koná i z Malé Čantoryje.

Tmavá obloha ve Starých Hamrech

Ideálními místy, kde pozorovat meteorické roje jsou taky takzvané oblasti tmavé oblohy. v Moravskoslezském kraji je se jedná o lokalitu v Beskydech, v blízkosti hranice Česka a Slovenska, kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je zhruba 308 km².

Lze zde pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby. "Padající hvězdy" zde můžete pozorovat až do 24. srpna.

Perseidy, ilustrační fotografie
Perseidy 2022: Vrchol je tady. Jak a kdy je nejlépe sledovat v České republice

Jak nejlépe sledovat meteorický roj?

Žádná světla: Najděte si místo mimo světla města. Vaše oči si pak budou muset zvyknout na tmu, což může trvat 15 až 20 minut.

Najděte radiant: Radiant je v astronomii označení bodu na obloze, z něhož zdánlivě vyletují meteoroidy daného meteorického roje. Čím výše na obloze je, tím více meteorů pravděpodobně uvidíte. Pozorování meteorických rojů může trvat dlouho, proto buďte trpěliví - čekání se vyplatí.

„Na pozorování není nutný dalekohled, meteory vylétají náhodně po celé obloze, nejlépe se tak pozorují vleže například v lehátku nebo spacáku pouhým sledováním nebe. Zájemcům o fotografování stačí nechat aparát upevněný na stativu s širokoúhlým objektivem (zcela odcloněným) snímat sekvenčně, zejména po půlnoci a v časných ranních hodinách před rozbřeskem, kdy meteorů létá nejvíce,” radí na svých stránkách Astrofyzikální proGResy z Opavy.

„S ohledem na to, že je Měsíc úplňku, takže bude obloha světlá, je téměř jedno, odkud se budete dívat. Podstatný je dobrý, nerušený výhled směrem na východ a jih,” řekl Deníku ředitel brněnské hvězdárny a planetária Jiří Dušek.