Plácek u autobusové zastávky Mongolská u křižovatky ulic Polské a Ukrajinské budí u části místních emoce už léta.

„Od chvíle, kdy se objevily plány zde stavět. Pátý obvod je nejzelenější částí Poruby, je škoda to měnit,“ tvrdí Jarmila Brázdová.

První vlna nesouhlasu se podle ní datuje do doby, kdy se objevily zvěsti o zřízení bydlení pro sociálně slabé a v klidné lokalitě tak nepříliš vítané sousedy.

„Z toho naštěstí sešlo. Bude tu nájemní dům, který nám ale i tak bydlení zhorší,“ míní Brázdová.

Ta sepsala i petici adresovanou městskému obvodu. Její signatáři odmítají stavbu nejen kvůli kácení čtrnácti stromů či zrušení hřiště využívaného dětmi i dospělými. 

Zhorší se podle nich také situace v dopravě a především v parkování (v okolí už tak tristní).

„Obáváme se, aby nový dům nebyl v rozporu s platnou vyhláškou o odstupu mezi objekty. Neznáme plánovanou velikost budoucího parkoviště, což může znamenat další kácení i ubývání trávníků na úkor vyasfaltovaných ploch,“ tvrdí obyvatelé. Ale marně!

Porubská radnice míní, že „nenastaly nové skutečnosti a důvody, které by zásadně ovlivňovaly realizaci stavby, a které by svědčily pro vypovězení budoucí kupní smlouvy“.

Úřad se podnětem lidí z Ukrajinské a Vietnamské ulice zabýval proto, že šlo o petici.

„Většina námitek, které se v ní uvádí, se řešila a byla vyřešena už v rámci územního řízení před šesti lety. Domníváme se tedy, že námitky proti výstavbě domu jsou totožné s těmi, jež měli občané v rámci územního řízení,“ uvádí Jana Janošcová z radnice.

Letos podle ní obvod nechal udělat hřiště ve dvoře za panelákem v Ukrajinské ulici nedaleko od nynějšího staveniště. „Zda investor místo zrušeného hřiště vybuduje prostor pro trávení volného času, nevíme,“ říká. Kritizovaný dům bude hotov v únoru 2019.