Mají to pět minut do centra Ostravy – no dobrá, po zavření mostu přes Odru mnohem déle a hezky v kolonách, takže blíže to mají na druhou stranu a opodstatněně v nadsázce hovoří o návratu k prajzským kořenům. Kousek to však místní mají i do šilheřovických lesů a vyjma procházek či projížděk po cyklostezkách, kterými se okolí jen hemží, je bohatá nabídka i organizovaného sportovního vyžití.

Úspěšný je navzdory malinkému zázemí městské části fotbalový klub Odra Petřkovice a jen coby kamenem dohodil to mají lidé k dalším aktivitám třeba do sousední Lhotky. Nemluvě o Landek Parku!

Prajzské návyky

„Jsme bývalá Prajzská, lide se tady chovají jinak,“ představuje jednu z nejsevernějších částí Ostravy starosta Ivo Mikulica. Ve starousedlících podle něj zakořenilo, že patřili „někam jinam“. A zvyky z Prajzské se podle něj přesunuly i do Petřkovic. Péče o veřejný prostor a u lidí i doslovné zametání si před vlastním prahem je tak v Petřkovicích priorita.

Stačí si všimnout hezky vyvedeného nápisu Petřkovice vítajícího návštěvníky ze směru od Ostravy, stylový zkorodovaný petřkovický znak v centru obce či třeba nově zrekonstruované zastávky.

Ředitel Landek Parku Lumír Plac.
Celý život k havířům vzhlížel. Nyní dělá vše pro to, ať po nich něco zůstane

„Čtyři máme hotové, poslední dvě zmodernizujeme letos. Město patnáct let slibovalo, že je převezme a dá jim jednotný design, až jsme si je zkulturnili podle sebe. A teď už jim je nedáme!“ říká hrdě Ivo Mikulica a podotýká, že řada obvodů na letité sliby a s nimi související chátrání reagovala stejně.

Nově je tak jedna bočnice petřkovických zastávek betonová, druhá ji svým ve skle vyvedeným znakem dodává punc výjimečnosti a zároveň i bezpečnosti, protože do ní jde vidět. A mají prý i zlaté střechy! No bývalá Prajzská…

Honosný kulturák

Petřkovice se pyšní také nádhernou historickou budovou školy, moderní hasičárnou a nyní i zrekonstruovaným kulturním domem. Ale jak… „V Ostravě teď hezčí sál není, máme tam i špičku, co se týče techniky,“ říká starosta Mikulica, přestože veřejnost jej zevnitř i vinou covidu mnohdy ještě ani nespatřila. Na proměnu kulturáku k nepoznání dalo město Petřkovicím 50 milionů, dalších pět si městská část dodala ze svého. Covid však jeho dokončení zbrzdil a město pošle další peníze na rekonstrukci restaurace s kuchyní patrně až zkraje příštího roku.

Starosta Ostravy-Petřkovic Ivo Mikulica.
Starosta Ostravy-Petřkovic: Když dostaneme na školku, zůstaneme součástí Ostravy

A to ještě nebyla řeč o opravě opěrných zídek kolem Ludgeřovického potoka – největší investici v novodobé historii Petřkovic za 60 milionů korun, hrazené rovněž městem. Náročné udržovací práce, které zabránily možnému sesuvu silnice do koryta v budoucnu, trvaly čtyři roky.

Landek – tak blízko a zároveň daleko

Hlavní atrakcí a nejnavštěvovanější památkou Petřkovic je hornické muzeum v areálu Landek Park. Ročně ho navštíví 300 tisíc lidí, do centra malebných Petřkovic je to ale kupodivu netáhne.

Hornické muzeum Landek Park.Hornické muzeum Landek Park.Zdroj: Deník/Petr Jiříček

„Projedou křižovatku a jedou přímo na Landek, k nám se nestavují. A jestli ano, nejsou to žádné davy,“ konstatuje starosta Ivo Mikulica, podle něhož mezi Petřkovicemi a Landek Parkem není ani žádná forma spolupráce.

Start nové linky, kdy doubledecker spojí Dolní oblast Vítkovice se zoologickou zahradou, 5. června 2021 v Ostravě.
Dvoupatrový výletní "tahák". Co o ostravských doubledeckerech možná nevíte

„Areál je to pěkný a v létě tam je plno. Víme o sobě, ale to je tak vše,“ říká první muž Petřkovic s tím, že na Landek se má na tři roky po dobu rekonstrukce hlučínské Štěrkovny přesunout festival Štěrkovna Music Open. „Pro okolní domečky cestou na Landek to asi bude peklo,“ tuší Mikulica.

Nebourali, zapojili hlavy!

Zajímavým pozůstatkem jsou v Petřkovicích už několik let mostní pilíře po někdejším drážním tělese. Trať mezi Hlučínem a Petřkovicemi sice zmizela, ale samotné betonové kostky dostaly nové využití. Nikdo na ně neposlal demoliční četu, ale na jednom pilíři vznikla obecní vyhlídka, ze druhého je zase velmi hojně využívaná lezecká stěna pro děti i opravdové lezce.

Nové využití pilířů po někdejším drážním tělese v Petřkovicích - lezecká stěna.Nové využití pilířů po někdejším drážním tělese v Petřkovicích - lezecká stěna.Zdroj: Deník/Petr Jiříček

„Jsou teď takovými dominantami Petřkovic,“ hodnotí proměnu realizovanou ještě ve svém prvním volebním období před zhruba deseti lety starosta Ivo Mikulica. Mostní pilíře mají v Petřkovicích ještě tři, takže se v budoucnu mohou lidé těšit na další zajímavé proměny. Jejich okolí úřad zrevitalizoval, vybudoval tam ovál pro jízdu na kole a herní prvky a v další fázi by u dalšího pilíře u Koblovské ulice rád vybudoval bike park. Studie je hotová a před covidem se myšlenka líbila i městu.

„Trať procházela středem dědiny a táhla se až ke starému nádraží. Je asi kilometrový pozemek, kde se nesmí nic zásadního stavět, takže park s jezírky je ideální řešení,“ nakousl myšlenku za 27 milionů korun starosta Mikulica, podle něhož by z peněz obvodu realizace trvala velmi dlouho.