„Jde o slavnostní zahájení projektu Piana v Ostravě," brání se pojmenování akce koncertem Andrej Harmečko, šéf Multižánrového kulturního centra Cooltour. Piano zůstane na nádraží k dispozici i nadále. Ke zkrácení dlouhé chvíle při čekání na vlak nebo obveselení spolucestujících si na něm může zahrát kdokoli. Cooltour, který ostravskou akci organizuje, si od toho slibuje oživení veřejného prostoru.

Stejná akce byla spuštěna před měsícem i v Praze a setkala se s velkým ohlasem. Fotografie, na které za piano na chvíli zasedl a zahrál i policista, prošla mnoha médii.

„První piano jsme získali od pořadatele pražské akce Ondřeje Kobzy," prozradil Harmečko. Hned po Novém roce by mělo další přibýt na nádraží ve Svinově. Daroval jej pán z Krnova, kterému se akce zalíbila natolik, že svůj nevyužitý nástroj nabídl. „Je to ladič pian. Často na nádraží ve Svinově čeká na svou dceru, která zde přijíždí vlakem. Slíbil, že nám to piano podle potřeby přeladí," doplnil Harmečko.

Podle toho, jak se Ostravanům akce bude líbít, chtějí jít organizátoři ještě dále. V létě by se piano mohlo objevit i na náměstí v centru…

Projekt, který umísťuje na veřejná prostranství piana spolu s textem, který kolemjdoucí vyzývá ke hře, je známý po celém světě. Piana najdete v New Yorku, Tel Avivu, Paříži… S nápadem umístit je i v České republice přišel kavárník Ondřej Kobza.

Jeho iniciativou se na veřejných místech v Praze objevily desítky pian a proměnily tvář hlavního města. Nyní se s úspěchem vydávají i do dalších měst, například Pardubic, Brna, Olomouce, Hradce Králové. Ostrava se od neděle stala dalším z nich.

Mohlo by vás zajímat: Dopravák hrající ve službě na piano? Policejní prezident mu fandí

Na olomouckém nádraží stojí první veřejné piano, můžete si zahrát

V pražských ulicích si lidé mohou zahrát na piáno