Ostravští piráti si před Velikonocemi zvolili svou lídryni do podzimních komunálních voleb. Třetí nejsilnější koaliční strana v Ostravě rozhodla, že do souboje o post primátora vyšle úspěšnou komunální političku Andreu Hoffmannovou. Současná náměstkyně pro školství a sport v Ostravě potvrdila roli favoritky, když vyhrála již v prvním kole.

Na posty kandidátů na primátora navrhovala členská základna Andreu Hoffmannovou a ostravského radního Davida Witosze, který byl lídrem Pirátů v Ostravě před 4 lety. I když se David Witosz nakonec své kandidatury vzdal a namísto toho se rozhodl kandidovat na starostu v Moravské Ostravě, nespadlo Andree Hoffmannové vítězství jednoduše do klína. 

Andrea Hoffmannová, Jiří Jureček.
Volby Ostrava: Piráty o víkendu čekají primárky, STAN vsadí na osobnosti

Pirátské primárky jsou velmi demokratické a mají svá přísná pravidla. Každý kandidát musí projít minimálně prvním kolem primárek a získat akceptaci členské základny. To znamená dostat přes 50 % hlasů.

První slova vítězky

Andrea Hoffmannová v prvním kole hlasování, které probíhá u Pirátů zásadně online, získala 71 % všech hlasů.

„Chtěla bych poděkovat všem členům, kteří ve mě vložili důvěru a zároveň poblahopřát všem kandidátům, kteří stejně jako já uspěli již v prvním kole. Letošní pirátské primárky ukázaly, že v Ostravě máme v komunální politice velmi silné osobnosti a za to jsem moc ráda,” říká nová lídryně ostravských Pirátů. 

Americký bombardér B-52 přistál na letišti Leoše Janáčka v Mošnově.
Americká vojenská základna v Mošnově? Vedení obcí v okolí je opatrné, lidé proti

Své vítězství bere Andrea Hoffmannová především jako velký závazek. „V posledních parlamentních volbách jsme jako strana moc úspěšní nebyli. Na druhou stranu Piráti pravidelně vyhrávají studentské volby, takže jde o to využít náš potenciál. Je jasné, že budoucnost stojí na naší straně.”

Ve dvou obvodech rozhodne až druhé kolo

Pirátské primárky současně probíhaly také v 5 dalších ostravských obvodech. Kromě Andrey Hoffmannové uspěli v prvním kole ještě David Witosz v Moravské Ostravě, Pavlína Polášková v obvodu Ostrava-Jih a Zuzana Kolaříková v městské části Slezská Ostrava. 

Práce v podzemí černouhelné šachty ČSM ve Stonavě. Archivní snímek.
Kdy skončí těžba uhlí? Podle ministra Jurečky je otázka limitů vyřešena

V Ostravě Porubě i v Mariánských Horách prošli do druhého kola oba kandidáti. V čele souboje jsou v Porubě Martina Dušková, která zatím vede nad Jiřím Rajnochem, a v Mariánských Horách Jarda Hořejší, který získal větší podporu než Adam Piechowicz. O lídrech v obou obvodech bude muset rozhodnout druhé kolo.

K TÉMATU
Mgr. Andrea Hoffmannová, Ph.D. (39)
je novou lídryní ostravských Pirátů. Rodačka z Ostravy-Poruby je historicky první pirátskou političkou, která v Ostravě před 4 lety usedla ve vedení města. Vystudovala učitelství na OU a získala doktorát z anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci. Absolvovala Fulbrightovo stipendium a další pracovní stáže v USA a pracovní zkušenosti má i s Evropským parlamentem. V pozici náměstkyně pro školství a sport provedla v Ostravě mnoho progresivních změn ve školství a zpřístupnila dotace všem sportovním organizacím a spolkům.

O Pirátech v Ostravě
Piráti jsou třetí nejsilnější koaliční stranou na ostravské radnici. Strana vznikla v novém tisíciletí a brzy se stala mluvčím nastupující internetové generace. Piráti prosazují myšlenky svobody, otevřenosti a transparentnosti a rovného přístupu k informacím. Jsou zastánci digitalizace a ochrany životního prostředí. S tímto programem se Pirátská strana postupně prosazuje do jednotlivých sfér veřejného života. Piráti už působí na mnoha radnicích, ve vedení krajů, v Europarlamentu a od podzimu 2021 také ve vládě České republiky.