O předsednické křeslo se s ním utkali poslanec a vedoucí mediálního odboru Pirátů Mikuláš Ferjenčík a pirátský poslanec a místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Ten společně s Bartošem postoupil do druhého kola, z boje o post pirátské jedničky ale odstoupil.

VOLBY

„Kompetence, pokora a odvaha, to jsou hodnoty, které Pirátskou stranu provázejí celou dobu její existence a na základě kterých děláme zodpovědnou a otevřenou politiku,“ uvedl Bartoš, který se ve svém projevu věnoval i Parlamentním volbám v příštím roce, po kterých by se Piráti chtěli dostat do vlády.

Celostátní fórum České pirátské strany v Dolní Oblasti Vítkovic, 11. ledna 2020 v Ostravě. Na snímku (zleva) Vojtěch Pikal, Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň
Na snímku zleva Vojtěch Pikal, Ivan Bartoš a Mikuláš Ferjenčík. Foto: Deník/Lukáš Kaboň

„Nové předsednictvo bude připravovat Pirátskou stranu na sněmovní volby 2021, a to s jasným cílem. My v těch volbách chceme uspět a v souladu se schválenou strategií být v budoucí vládě této země. Je to jasný cíl, podílet se na exekutivě, budovat skutečně svobodnou, vzdělanou a nejen digitálně propojenou společnost založenou na vzájemné důvěře,“ řekl Bartoš.

SUEZ Využití zdrojů, a.s. - spalovna odpadů v Ostravě. Ilustrační foto.
ROZŠÍŘENÍ SPALOVNY: Piráti proti ní bojují od začátku

Jako nejbližšího partnera vidí hnutí STAN, nebrání se však spolupráci ani s dalšími demokratickými stranami. „Když se domluvíme, jsou dodržena pravidla a dělá se transparentní zodpovědná politika, kde podaná ruka platí, tam jsme ochotni spolupracovat,“ řekl Bartoš, který poukázal na to, že ve třech největších městech Piráti spolupracují s dalšími politickými subjekty.

KRAJE

Lídr Pirátů hovořil také o letošních krajských volbách, ve kterých chtějí Piráti výrazně posílit.

Celostátní fórum České pirátské strany v Dolní Oblasti Vítkovic, 11. ledna 2020 v Ostravě. Na snímku (zleva) Mikuláš Ferjenčík, Ivan Bartoš a Vojtěch Pikal.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Celostátní fórum České pirátské strany v Dolní Oblasti Vítkovic, 11. ledna 2020 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Čekají nás krajské volby. Po minulých krajských volbách jsme měli devět krajských zastupitelů. A já si myslím, že bychom to měli zdesetinásobit, to znamená k hranici sto krajských zastupitelů,“ dodal Bartoš.

Podle šéfa Pirátu je třeba věnovat velkou pozornost i digitalizaci. „Stále pokulháváme v digitalizaci. Občan by se měl v následujících letech, a díky nám, stát váženým klientem státu, nikoliv jeho digitálním otrokem," řekl Bartoš.

UNIKÁTNÍ

Celorepublikové fórum Pirátů je podle organizátorů v mnoha směrech unikátní a liší se od volebních sněmů jiných stran.

„Pirátského sněmu se mohou zúčastnit nejen všichni členové strany, ale také registrovaní příznivci a veřejnost. Nemáme systém delegátů a celé jednání je otevřené. Po celou dobu akce je zajištěno hlídání dětí, aby se jí mohli zúčastnit i rodiče. Zajímavostí je také to, že akci organizujeme dobrovolnicky bez profesionální agentury. Do organizace se zapojily desítky dobrovolníků od členů strany, přes příznivce až po poslance. Dá se říci, že jde o velký teambuilding, který odráží hodnoty, které naše strana prosazuje,” uvedla hlavní organizátorka a místopředsedkyně moravskoslezských Pirátů Zuzana Klusová.

Ulice Místecká v Ostravě. Ilustrační foto, srpen 2019.
Místecká se dočká dokončení! Řešením je tunel v centru Ostravy