Během osmačtyřiceti minut a dvou sekund vzalo za své ve středu k večeru na stadionu Maraton klubu (MK) Seitl Ostrava celé „štěně" neboli třicetilitrová bečka piva. V tomto čase se totiž objevil v cíli poslední z účastníků netradičního závodu Seitlovská relativní 10°.

Mohli, ale nemuseli!

„Běžci absolvovali pět zhruba mílových šestnáctisetmetrových kol, přičemž k dosažení co nejlepšího času pili také třetinky piva. Mohli, avšak nemuseli. Za každé vypité jsme každopádně ve finále odečetli dvě minuty. Takže kdo si dal maximálně povolené tři piva, měl k dobru celých šest minut," uvedl Vladimír Pastrňák, jenž dělal rozhodčího.

Na martinovský stadion MK Seitl dorazil k překvapení prezidenta klubu Otty Seitla slušný počet účastníků.

„Samozřejmě nejen naši členové a spříznění běžci z okolí, ale startovní listina čítala rovněž Poláky, Brita či Francouze," popisoval s tím, že škaredé středeční počasí se začalo měnit k lepšímu právě s rozeběhnutím registrace na závod.

Zamíchalo pořadím

Relativní desítka se konala v režii MK Seitl podruhé, přišlo více lidí, než loni. Záhy se ovšem ukázalo, že šedesát desetistupňových ostravských piv bude tak tak stačit. Vždyť na trať odstartovalo šestačtyřicet lidí.

„Já měl připravenou kofolu, devět deci. Vypil jsem jenom šest, ale mi to zapsali jako dva nápoje," nechal se slyšet dvanáctiletý Patrik Chovanec.

„Pivo docela zamíchalo pořadím," podotkl Matt Mayer, zástupce anglickojazyčného Teamu GB!!! finišující jako třetí (za vítězným Markem Radomským a druhým Ondřejem Dominikem).

Řidiči v nevýhodě

Našli se však i tací (celkem jedenáct), co běželi bez třetinky. „Já měla jen jedno, abych později mohla řídit," řekla polská závodnice Gabriela Sobczyk.

K pivu sáhla dokonce i jedna ze špičkových českých běžkyň Petra Pastorová z MK Seitl.

„Původně jsem brala ten závod jako trénink s více lidmi. Normálně pivo prakticky nepiju, teď jsem si dala tři … a zapomněla, že jsem přijela z Dobré do Ostravy autem. Takže se musel pořešit i můj odvoz," nechala se slyšet nejlepší toho dne mezi ženami.