Vzhledem k mimořádně nabitému programu, kdy se na podiu vystřídají kapely jako Divokej Bill, Buty, Horkýže Slíže či Support Lesbiens, totiž začínají slavnosti o hodinu dříve. Areál pivovaru se návštěvníkům otevře už ve 13.00 hodin, řekl vrchní sládek pivovaru Robert Kužela. Speciální kvasnicový ležák mohou milovníci pěnivého moku ochutnat pouze během těchto slavností.

"Musíme být připraveni na vyšší spotřebu kvasnicového piva," míní Kužela, který s přípravou kvasnicového ležáku začal už minulý měsíc. Nejvíce kvasnicového piva se zatím v devítileté historii vytočilo v roce 2003. Tehdy návštěvníci slavností během slunečného počasí vypili 36 000 půllitrů kvasnicového ležáku.

Kvasnicový ležák, který Ostravar vaří jen pro své slavnosti, přitom patří k nejoblíbenějším pivům vrchního sládka. "Je to dáno jeho ostravarskou recepturou, která díky absenci filtrace a pasterizace dává kvasnicovému ležáku zcela výjimečné vlastnosti a chuť," vysvětluje vrchní sládek. Naráží přitom na přítomnost kvasnic, které mohou v pivu zůstat, jelikož se ' kvasničák' během slavností čepuje přímo z tanků pivovaru. Celková doba přípravy tohoto piva, aby mělo správnou chuť a říz, je šest týdnů.

Pivovar Ostravar ze společnosti Pivovary Staropramen letos slaví 110 let od svého vzniku. Slavnosti proto pořádá jako narozeninové a pozval zaručené taháky rockových festivalů či koncertů. Hudebními hosty bude skupina Divokej Bill, která ve 13.30 hodin program zahájí, dále pak kapely Buty a Horkýže Slíže. Jako hlavní host večera pak vystoupí skupina Support Lesbiens, která zahraje v pivovaru vůbec poprvé. Pozvání na letošní ročník přijali také zpěvák Petr Bende a čerstvá zpěvačka roku Anna K. Společně s kvasnicovým pivem bude Ostravar na Slavnostech čepovat další čtyři značky ze své produkce, a to Ostravar Premium, Ostravar Strong, a speciály Velvet a Kelt.