Ve Vratimově si jej ale také při prohlídce plantáže sami uřežete, pilku vám tady půjčí nebo si případně půjčíte rýč a stromek ze země vyryjete i s kořeny. A po Vánocích si jej můžete zasadit třeba na své zahradě.

„Úspěšnost, že se stromek opět ujme, je závislá na zachování co největšího kořenového systému a správném ,skladování’. Vyrytý stromeček by měl být v teple maximálně 10 dní. Vlastní zkušenost nemám, ale od zákazníků vím, že se po opětovném zasazení ujme asi polovina takových stromečků,“ vysvětluje majitel plantáže Aleš Jarošík.

Jak upozorňuje, letos tady nabízí k prodeji zhruba o pětinu stromků méně než loni.

Město Ostrava a Moravskoslezský kraj podepsaly memorandum o spolupráci na Mistrovství světa IIHF v ledním hokeji juniorů 2020
Ostrava a Třinec uvidí hokejové mistrovství světa juniorů

„Důvodem je to, že sazenice smrku stříbrného byly v roce 2012 o rok mladší než obvykle, takže nestihly dorůst do prodejní výšky a také to, že nám dva roky po sobě omrzly jedle,“ vysvětluje Aleš Jarošík.

Na ploše 1,4 hektaru roste na plantáži přibližně 8 tisíc stromků různého stáří. Skladbu druhů a rozdělní plochy bylo nutné naplánovat tak, aby každý rok bylo k dispozici zhruba stejné množství stromků.

„Není možné celou plochu osadit najednou a po osmi letech vytěžit. Takže z hlediska roční produkce vánočních stromků se jedná opravdu o velmi malou, rodinnou plantáž, která je schopna uspokojit poptávku pouze blízkého okolí,“ říká její majitel.

Na dálnici D1 u Ostravy nastoupili silničáři a vozovku provizorně opravují, řidiči proto musí po dálnici jezdit rychlostí 60 kilometrů v hodině, tedy v podstatě jako městem!
Konec skákání aut po dálnici na Ostravsku aneb Klid před bouří!

První prosincovou sobotu tady mohli zákazníci koupit jedli, smrk i borovičku. „Zájem je opravdu o všechny druhy. Každý má své kouzlo a najde si svého zákazníka. Smrky jsou velmi symetrické, borovice jsou vhodné pro velké ozdoby, jedle mají krásnou barvu a krásně voní. Právě jedlí jsme měli v nabídce jen několik desítek, takže ty byly rychle vyprodány,“ uvedl dále Aleš Jarošík.

Borovice lesní a smrky ztepilé se momentálně prodávají za 300 korun bez rozdílu výšky. Jejich cena bude ale podle majitele plantáže postupně klesat, aby odpovídala aktuální kvalitě nabídky.