Vratimov, část Zadky. Plantáž jehličnanů. Právě tady si můžete od soboty 3. prosince od 9 do 15.30 hodin a pak každý den od pondělí do neděle přijít uříznout vánoční stromek.

Aktuální nabídku stromků je možné sledovat na www.plantaznazadkach.cz.

Poslední stromeček si můžete z plantáže odnést 23. prosince.

V nabídce plantáže jsou tři druhy borovice lesní, smrk ztepilý a smrk stříbrný. „Cena je jednotná 230 korun za strom. Balení do sítě je zdarma. Kdo si na vlastní kácení netroufá, obsluha mu strom uřízne," říká majitel plantáže Aleš Jarošík.

Co se týká výšky stromků, borovice a smrky ztepilé jsou do dvou metrů, smrky stříbrné mají pak zhruba metr a půl. Ale uříznout si můžete i malý stromeček na stůl, ovšem za zmíněnou jednotnou cenu. „Kdo by si chtěl stromek vyrýt a zasadit do květináče, samozřejmě i to je možné. Jen si to musí udělat sám. Tuto službu nenabízíme," vysvětluje majitel.

První stromečky sadil Aleš Jarošík s rodinou, která se o plantáž stará, v roce 2011. „Borovice rostou čtyři pět let, a to ze tříletých sazenic, smrky ztepilé rostou pět až šest let a stříbrné až sedm let. „Máme nasazeny ještě jedličky, ale na ty si zákazníci musejí počkat. Do přijatelné výšky vánočního stromku rostou až devět let," vypočítává pěstitel.

Loni se plantáž pro veřejnost otevřela poprvé. „Příští rok chystáme zase něco navíc. Občerstvení a možná grog," usmívá se majitel plantáže.

Co dělat, aby stromeček vydržel čerstvý co nejdéle? „Po uříznutí doporučujeme nechat stromek v chladu, nejlépe v kyblíku s vodou, kterou si strom podle potřeby sám nasaje. Před přemístěním do vánočního stojanu je dobré kmen stromu ještě dva centimetry seříznout. Ideální je také stojan s nádobou na vodu," radí Aleš Jarošík.

K TÉMATU

Ostravské lesy chystají prodej vánočních stromků
Pracovníci společnosti Ostravské městské lesy začali vyřezávat stromky pro vánoční prodej. Ceny smrčků, borovic a jedlí proti loňsku mírně vzrostly. Lidé za vánoční stromky zaplatí v průměru o pět procent více. Řekl to Martin Mati ze společnosti Ostravské městské lesy.
„Hlavní část stromků na prodej chceme vyřezat tento týden. Plantáže máme v Ostravě a Těrlicku. Další stromky pak budeme řezat podle toho, jak se budou stromečky prodávat," řekl Mati.

Firma chce podle něj letos prodat až dva tisíce stromků, což je o čtyřicet procent více než v loňském roce. I proto zahájí prodej o deset dnů dříve. „Budeme prodávat od 5. prosince, a tentokrát na dvou místech. Kromě tradičního prodeje v našem areálu v Bělském lese či u hájenek v Bobrovníkách a Plesné otevřeme novou prodejnu také na výstavišti Černá louka v centru Ostravy," dodal.

Ceny podle něj letos začínají na 240 korunách za smrček. „Nejdražší jsou pak ty nejhezčí jedličky, za které zájemce zaplatí 590 korun," řekl Mati. Zájem lidí bývá podle něj vyrovnaný. „Množství prodaných levnějších smrků a borovic odpovídá množství prodaných jedlí," řekl. (ČTK)