Přiložit kartu k terminálu. V případě potřeby zadat pin. Zaplaceno. V obchodech je používání platební karty stále běžnější záležitostí.

Pro některé veřejné instituce to ale zatím neplatí. Přitom podle Lenky Bukalové, ředitelky obchodu a marketingu společnosti Sonet, zavádění bezhotovostních plateb omezuje šedou ekonomiku i daňové úniky

V Ostravě platební kartou lidé zaplatí na radnicích svých městských obvodů i na magistrátě.

„Platební karty přijímáme od roku 2006, bezkontaktně mohou klienti na magistrátu platit od roku 2014. Důvodem pro zavedení terminálů bylo vytvořit občanům komfortnější podmínky při realizaci plateb," uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Hradit pomocí bankovních karet mohou veškeré správní poplatky například včetně uložených pokut za dopravní přestupky.

V obvodech téměř bez omezení

Stejně tomu je i na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde platby kartou na pokladně akceptují od července roku 2013.

„Platí se tak například poplatky za psy, parkovací karty, poplatek za užívání veřejného prostranství a nájmy pozemků, bytů a nebytových prostor. Každý den je o formu této úhrady zájem," přiblížila mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková.

Od letošního ledna je i na Úřadu městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky možné hradit poplatky prostřednictvím platebních karet. „Výjimku tvoří platby běžného nájemného za byty, u kterých se i nadále preferuje způsob úhrady prostřednictvím SIPO a platba kartou není možná," dodal mluvčí obvodu Patrik Hujdus.

Smůlu mají jak klienti ostravského úřadu práce, tak i daňoví poplatníci. Ani na finančním úřadě daně prostřednictvím platební karty ještě nezaplatíte.

„Od původně zamýšleného pilotního projektu platebních terminálů, který měl být zahájen v lednu, jsme ustoupili, kvůli vysoké finanční náročnosti projektu. Finanční správa nyní hledá alternativní cesty ke zvýšení komfortu při placení daní pro poplatníky, o kterých bude veřejnost včas informovat," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Na poště ještě letos

Bez hotovosti zatím neuspějí lidé ani na poště. Tedy pokud nejsou zákazníky ČSOB či její značky Era Poštovní spořitelna. Banka je totiž takzvaným aliančním partnerem pošty, provozuje na poštách své pobočky a také platební terminály, takže pošta za platby kartami ČSOB nemusí platit žádné poplatky. To by však v případě jiných bank neplatilo.

„Například poštovní poukázkou lidé převádějí v průměru 1500 korun. K tomu navíc platí odměnu pro poštu, která v tomto případě činí 22 korun. Poplatek za platbu platební kartou, který by ale odváděla pošta, by byl zhruba 15 korun. To je pro nás ekonomicky nepřijatelné," vysvětlila mluvčí České pošty Marta Selicharová a dodala, že pošta nyní hledá takový systém, který nepřinese náklady zákazníkům a zároveň se úřadu vyplatí.

Pomoci by mohlo nové nařízení Evropské unie platné od letošního roku, které poplatky za platbu platební kartou snižuje. Vedení pošty předpokládá, že použít platební kartu by klienti všech bank mohli od posledního čtvrtletí letošního roku.

Že se to úřadům vyplatí, dokazuje případ republikové policie. Při placení pokut mohou řidiči plastovou kartu vytáhnout od října roku 2011.

Od zavedení už takto platebními terminály policistů protekly desítky milionů korun. Často i od zahraničních řidičů, kteří by jinak od policistů dostali složenku, kterou by nakonec ani nezaplatili.

Bezhotovostní platby jsou oblíbené i v případě kaucí, které policisté ukládají řidičům kamionů například za nedodržení zákonných přestávek, ty se šplhají až ke statisícovým částkám. Asi ve čtvrtině případů jsou pokuty uhrazeny bezhotovostně.