Miluje slunce i opalování a studuje lékařskou fakultu. To jsou stěžejní důvody, proč je Renáta Pastrňáková z Bělského Lesa na brigádě na Letním koupališti SAREZA v Porubě.

Poslední neděle v červenci je pro jedenáctičlenný tým plavčíků na „Porubáku“ nejnáročnějším dnem letošních prázdnin a Renáta zaznamenává ve své první plavčické sezoně dva vážnější zásahy.

Nejprve s kolegy ošetřuje asi pětatřicetiletého muže vylézajícího z vody s rozbitou a ošklivě krvácející hlavou. Plavec přiznává, že po dvou pivech skočil z můstku do třímetrové hloubky šipku s rukama u těla…

O něco později vytahují kamarádi z vody dalšího návštěvníka, jenž skončil do malé hloubky po nohou a zlomil si oba kotníky. I pro něj přijíždí záchranka. „Skákání z břehu je přitom zakázáno!“ podotýká plavčice.

Ta musí mít podle svých slov oči „na šťopkách“ po celých jedenáct hodin služby. „Rodiče pouští děti s rukávky a kruhy do bazénu pro plavce, frajeři končívají jízdy na tobogánech šipkami, žduchají se,“ popisuje.

Samostatnou kapitolou jsou pak pivaři odkládající sklo u bazénů či kuřáci nerespektující zákaz zapálit si mimo pár vyhrazených míst. „Většinou naše příkazy uposlechnou. Počkáme si, až je splní,“ líčí Renáta.

Ta se po areálu pohybuje jako „mistr plavčík“, nikoliv jen „plavčík“. Znamená to, že má za sebou náročnější kurz i zkoušky. „Plavčíci například tahají figuríny z dvoumetrové hloubky, my ze čtyř metrů,“ vysvětluje.

Na první dva prázdninové týdny Renáta vzpomíná jako na období klidu. S nárůstem teplot pak chodí samozřejmě davy návštěvníků. „Předevčírem jich tady bylo snad až šest tisíc. Spousta i z Polska,“ dodává.

K TÉMATU

Nadprůměrné teploty!
O spolehlivém zhodnocení července se dá podle Pavla Lipiny z ostravského Českého hydrometeorologického ústavu hovořit až zítra, nicméně z předběžných dat je jasné, že sedmý měsíc je o asi tři stupně teplejší, než bývá obvyklé. „Průměrná teplota zatím dosahuje 20,6° C a je ještě předpoklad jejího zvýšení o desetiny. Dlouhodobý teplotní průměr v Ostravě přitom v červenci míváme 17,8° C. Letos je první měsíc prázdnin mimořádně nadnormální,“ uvádí Lipina coby vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie. Nejteplejším dnem je (dosud) čtvrtek 5. července s 31,9° C. Co se deště týče, v Ostravě napršelo v červenci sotva pět milimetrů a je tak považován za podnormální a suchý měsíc. „Předpokládáme, že měsíční suma slunečního svitu bude okolo 237 hodin, což je o šest procent více, než normál,“ míní Lipina. Meteorologové přitom očekávají, že až do 26. srpna bude opět „teplotně nadprůměrné“ a „srážkově podprůměrné“ období. Když zaprší, tak hlavně z bouřek.