K zimnímu období neodmyslitelně patří i návštěva plesů či bálů. Zatímco někteří z nás pokládají ples za prestižní společenskou událost, na niž je potřeba se řádně připravit, jiní dávají přednost „komornějšímu“ typu akcí, na kterých se sejdou se svými známými a přáteli. Ať dáváte přednost jednomu či druhému, i letos je v Ostravě z čeho vybírat

Myslivecké, vodácké, sportovní, skautské, společenské a reprezentační plesy městských obvodů, firemní a podnikatelské či školní plesy, country, recesní, hasičské, zámecké, maškarní i diskoplesy… Nabídka je opravdu široká a každý si přijde na své. Pořadatelé potvrzují, že i letos je o vstupenky velký zájem.

„Ještě teď máme poptávky firem, které už ale bohužel nemůžeme uspokojit,“ říká Vladimíra Dohnalová, programová jednatelka Domu kultury Akord v Ostravě- -Zábřehu. Největší zájem návštěvníků je podle ní o tradiční plesy. Třeba Reprezentační ples městského obvodu Ostrava-Jih se koná letos již podvacáté. Velký zájem je také o Jarní erotický ples, který bývá již měsíc před akcí vyprodán.

KAM NA PLESV OSTRAVĚ?

#nahled|https://g.denik.cz/57/dc/20120121_ostrava_tabulka_plesu_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/57/dc/20120121_ostrava_tabulka_plesu.jpg|Tabulka plesů#

Lidé ale rádi chodí i na diskoplesy, které jsou cenově velmi přijatelné a nejsou tak náročné ani v požadavcích na společenský oděv.

„Mezi další zajímavé plesy, které se u nás letos uskuteční, patří také Ples pěstounů, Orientální ples, recesní Funus bál či Valašský bál,“ doplňuje Dohnalová.

Výše vstupného na jednotlivé plesy pak závisí na tom, jaký program pořadatelé naplánují. Platí samozřejmě přímá úměra čím bohatší program, tím dražší lístky. Milan Drozdek, který se svou společností pořádá reprezentační plesy podnikatelů a plesy větších městských obvodů, sází na kvalitní program doplněný vystoupením prestižního pěveckého hosta.

„Snažíme se rovněž o komfort pro naše hosty, tedy že součástí vstupného je vždy kompletní menu pro každého návštěvníka plesu. Na reprezentačním plese obvodu Ostrava-Vítkovice navíc už řadu let vyhodnocujeme deset nejlepších vítkovických sportovců minulého roku, což nám také každoročně velmi zvedá zájem o účast,“ konstatuje Drozdek.

Ale nejen osoby známých zpěváků a moderátorů přitahují návštěvníky plesů. Dalšími lákadly jsou specifická taneční a hudební vystoupení, plesové menu, laserové a jiné show, nejrůznější výstavy a módní přehlídky a v neposlední řadě tombola. Například na druhém ročníku Diamantového plesu bude hlavní cenou tomboly šperk s diamantem.

A jaké jsou tedy letos ceny vstupenek? Podle zjištění Deníku se pohybují v rozpětí od 150 do 600 korun. Plesová sezona v Ostravě se rozběhla druhým týdnem v lednu a končí 30. dubna na koupi lístku je tedy nejvyšší čas!

Chystáte se na ples ? Víte, co si vzít na sebe?

PRO ŽENY

Stylistka Anna Kührová, členka vizážistického týmu Miss ČR 2006, radí: „Méně znamená stále více!“ Letos, kdy „frčí“ například metalické materiály, to bude platit dvojnásob

Oděvy a obuv

Oblečení má podle Anny Kührové zvýrazňovat siluetu postavy v módě jsou úzké pasy se širokými pásky, opět se vracejí lesklé látky, tapetové vzory, krajky a metalické barvy. Volné široké kalhoty a kombinézy z lesklých materiálů dokonce mohou nahradit plesové šaty. Co se týká bot, rozhodně nepochybíte výběrem zlaté a stříbrné barvy. „Frčí“ také šněrovací aplikace.

Líčení

Při večerním líčení je vhodné více zvýraznit oči. V případě velkých očí můžete zvýraznit obočí a namalovat širší černé linky, nad černou můžeme udělat ještě další bílou linku. Mladé ženy mohou použít výrazné metalické oční stíny, kovové, modré, pod obočí spíše však matné (ne s perletí). K večernímu líčení patří nepochybně také výrazná tvářenka. Používejte fixační pudr, nejlépe žluté barvy, která tvář rozjasní. „In“ zůstávají lesklé efekty, ať již na líčka nebo stíny. Rty už jen doplníme tělovou barvou, z módy však nevyšel ani efekt mokrých rtů.

Účesy

Vracejí se nám padesátá a šedesátá léta, čili uhlazený elegantní styl, vlasy z části uhlazené a zčásti rozcuchané, zvlněné. Nosí se dlouhá rovná ofinka do čela, ostatní vlasy stažené dozadu a buď vyčesané do hladkého drdůlku, nebo rozcuchané.

PRO MUŽE

Oděvy a obuv

Oblek muže je nutné sladit s oděvem partnerky. Není nutné volit černou barvu (která stále převládá), příjemné jsou pastelové barvy, ale měly by ladit s nějakým prvkem partnerky. V módě je například hnědá, béžová a skořicová. Oblek by měl být z kvalitní vlny, ne z polyesteru, který působí velmi lacině. Nosívá se volně uvázaná kravata. Košile by měla dobře padnout (ne o několik čísel větší). V každém případě jsou vhodné kvalitní manžetové knoflíčky. Boty jsou pro pány lepší do kulata, ne dlouhé špičky a hrany.

Doplňky

Pokud muž nosí rád prsten, pak platí pravidlo vysocí muži nosívají velké prsteny, malí muži menší prsteny. Pásek by měl ladit s barvou bot. Mladí štíhlí muži si mohou dovolit i hodně kontrastní barvu. Po ruce mohou mít pánové malou dokladovku, není však vhodné nic nosit v kapsách.

Celkový vzhled

Rozhodně působí dobře upravená pleť, vousy, krátce sestřižené a uhlazené vlasy a v neposlední řadě také upravené ruce.

K TÉMATU

Plesové šaty půjčit, koupit, nebo nechat ušít?

Vytáhnout ze skříně ty „staré“, nebo zazářit v nových? Tento problém řeší v plesové sezoně nejedna žena, ale i muž. V ostravských buticích a salonech se dají nové šaty nakoupit v rozmezí několika set až tisíců korun, stačí si vybrat dle svého vkusu. Menší finanční úlevu našim peněženkám poskytne nabídka internetových obchodů (např. www.satyprotebe.cz), ale riskujeme, že nebudou šaty sedět „na míru“.

Paní Hana z Ostravy razí jiný osvědčený způsob, jak ušetřit jezdí do Polska. „Hned za hranicí bývá v obchodech i na trzích velký výběr společenských šatů a ceny jsou tam o dost nižší než v ostravských buticích,“ vysvětluje.

Cenově dostupnější variantu splňují i salony, které nabízejí šaty k zapůjčení. Jana Ksiažková, majitelka salonu Angelina v centru Ostravy, říká: „Zájem o půjčení plesových šatů je velký také proto, že dámy chtějí na každém plese vypadat jinak a originálně. Proto raději šaty střídají, než aby si zakoupily jeden model a v něm pak chodily všude.“

Nejvíce se podle ní půjčují dlouhé elegantní šaty nejrůznějších barev. Černá, která byla kdysi tolik v oblibě, ustupuje. Pokud ale máte „komplikovanější“ postavu nebo náročnější představy, je lepší si šaty nechat ušít. V mnoha krejčovských dílnách či salonech jsou ochotni dobře poradit se střihem i s výběrem látky. Ceny se pak pohybují dle složitosti střihu od dvou tisíc do pěti tisíc korun u dámských šatů a zpravidla kolem čtyř až pěti tisíc korun u pánských obleků.

VENDULA RÁBOVÁ