„Pravda, některé jsou opuštěné. Ale o většinu se pozůstalí starají. V průměru se na každém hrobě objeví tři květiny, takže si udělejte sami představu, kolik práce s úklidem pak máme," začíná starší z obou údržbářů, kteří tuto práci dělají po vyřazení ze šachty. Letos čtvrtým rokem.

K TÉMATU Pietní vzpomínka i pobožnost Památku zesnulých uctí v úterý 1. listopadu v obřadní síni hřbitova ve Vítkovicích od 15 hodin pietní vzpomínkou za doprovodu slova i hudby. V neděli 6. se u velkého kříže od 15 hodin koná Dušičková pobožnost. Její účastníci dostanou možnost nechat posvětit hroby svých blízkých.

„Sám na hřbitově? Byť to bývá jen na chvilku zrána, zpočátku nám to připadalo zvláštní. Teď je to pro nás robota jako každá jiná," říká mladší. Vítkovické místo posledního odpočinku je též dosti zelené, takže Modrému ani Bartoníčkovi nepřipadá chmurné. Pochvalují si přírodu. Klídek.

„Ten nám ale končí v poslední dekádě října. To tady býváme furt, i soboty neděle. Dušičky pro nás znamenají nejvíc práce. Jen tento týden jsme od pondělí do středy naplnili odpadem a nechali vyvézt každý den jeden velký kontejner," uvádějí. Dušičkový frmol jim trvá asi deset dní.

A běžný člověk by se podle nich divil (oni už tolik ne), co všechno se na hřbitově najde. „Flašky od kořalky i s kořalkou, chleby i jiné jídlo, záclony, kalhotky, podprsenky … To oblečení slouží asi jako hadry na umývání hrobů. Svíček, těch odtud vynášíme plné kýble," líčí údržbáři.

Někdy prý mají Modrý s Bartoníček problém projet svými traktůrky mezi lidmi postávajícími okolo rovů. „Sejde se jich dvacet, občas si i zavdají z láhve. Setkávají se rodiny, které se pak celý rok nevidí," tvrdí. Další nával – byť v menším – jak doplňují, zažívá hřbitov na Vánoce.