Minulý týden nabylo platnosti kolaudační rozhodnutí a letitý škraloup na jedné z hlavních příjezdových silnic do centra Ostravy definitivně zmizel. Už nebudou žádné průtahy, výmluvy, smluvní pokuty ani ironické úšklebky. Nedejbože soudní tahanice. Skelet, jak se budově bude nejspíše ještě dlouho říkat, je definitivně dokončen a připraven k nastěhování prvních nájemníků.

Těmi budou zejména společnosti z oblasti moderních technologií. Dvě třetiny z plochy 11 tisíc metrů čtverečních by měly sloužit jako vědeckotechnický park a podnikatelský inkubátor, zbytek pak jako polyfunkční prostor pro kanceláře, prodejny či lékařské ordinace. „Půjde o objekt pro podporu inovací a start-upů,“ říká primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Bude to vlastně vlajková loď projektu smart city v celé zemi. Jakési centrum, kde se budou sdružovat firmy zabývající se těmito technologiemi,“ upřesňuje Michal Burian, jednatel společnosti Smart Innovation Center (SIC), po níž budova ponese název a která ji po převodu od firmy Red House Development dokončila. Nyní do ní bude shánět nájemce.

MILIONOVÉ POKUTY

Ti se budou hodit co nejdříve, jelikož SIC musí městu zaplatit za pozdní dokončení objektu nemalé pokuty. Město mohlo podle smlouvy požadovat až 35 milionů korun, nakonec zastupitelé odsouhlasili přesně polovinu této částky.

„Primárním cílem nebylo naplnit městský rozpočet, ale motivovat investora k co nejrychlejšímu dokončení stavby. Navíc se tam objevily neočekávané komplikace, kvůli kterým by se investor neváhal bránit u soudu. Těmto sporům jsme se chtěli vyhnout,“ podotýká primátor.

Úsměvným způsobem na svém twitterovém účtu také neopomněl připomenout dávné souvislosti. „Tak nevím, ale slavnostní otevření ‚komunistického skeletu‘, budovy, která měla sloužit jako sídlo krajského výboru KSČ, současným komunistickým funkcionářem snad nelze považovat ani za recesi…“ reagoval na přítomnost zastupitele Josefa Babky při slavnostním přestřižení pásky.