„Po vyhoření sokolovny se nejprve musely vypořádat majetkové vztahy, protože tehdejší budova nebyla pojištěná, a tak její obnovu neměl kdo zafinancovat. Až když z budovy začaly odpadávat cihly a stala se životu nebezpečná, tak ústředí Sokola v Praze souhlasilo s převodem na obec a následnou demolicí,“ vzpomíná na události přelomu tisíciletí Aleš Matoušek, který spolkovému životu ve Svinově mnohé obětoval a pro pozici správce sportovní haly byl doslova předurčený.

SPORT I KULTURA

Právě kvůli výraznému sportovnímu založení Svinovanů bylo rozhodnuto o spíše sportovním než společenském vzhledu a funkci nového objektu.

„Pro společenské události a plesy proto bude podlaha překrývána linoleem, na kterém se postaví parket,“ říká starosta Svinova Radim Smetana s tím, že pro společenské účely bude mít hala kapacitu nejméně 150 míst.

Pomník letce havarovaného MiGu Františka Doležala.
Pilot se před 45 lety obětoval, zemřel, aby zachránil sídliště!

Stavbu za asi 42 milionů korun financovalo město, nyní ji však převede do správy městského obvodu. Původně měla být dokončená v roce 2018, poté na jaře i na podzim letošního roku, nakonec dojde k otevření nové sportovní haly 1. prosince.

Ke zdržení v minulosti docházelo kvůli uvolňování finančních prostředků, průtahům ve výběrovým řízení, odvolání neúspěšných uchazečů o zakázku i změnám v projektu.

„Nyní můžeme otevírat a jsme za to nesmírně rádi,“ říká Smetana jménem svinovských občanů i svých předchůdců. „Už tři starostky přede mnou o novou halu bojovaly, je to několikaleté úsilí nás všech, které se všem konečně zúročilo.“

Vagon vlaku RegioJet. ilustrační snímek.
RegioJet začal prodávat jízdenky na rychlíky Brno – Bohumín, je levnější

Na zimu jsou v nové hale naplánovány už nyní tři velké turnaje. „Při takovém zájmu o sport tu zdaleka nestačí jedna či dvě po odpoledních a večerech přístupné tělocvičny na základních školách,“ vysvětluje Aleš Matoušek.