Současné chladnější počasí láká k docela jiným aktivitám než k pobytu a hrátkám u vody. V jarních dnech se předpovědi předháněly s pozitivními vyhlídkami na další parné a slunečné léto. Ještě v červnu vypadalo vše nadějně. Valná většina areálů ostravské Sarezy bez problémů překročila vysokou laťku minulého roku. Vodní radovánky ale během mírného července nečekaně poklesy a meteorologové nevěstí nic dobrého ani do druhé poloviny prázdnin.

„Rekordní návštěvnost bývá na Letním koupališti v Ostravě-Porubě při tropických víkendech až třináct tisíc lidí za den. Takové štěstí nás letos s největší pravděpodobností ani ve snu nečeká. A předpověď na příští dny smutný pohled na věc jenom potvrzuje," vysvětluje nepříznivou situaci tisková mluvčí Sarezy Hana Ryšánková.

Pokles návštěvnosti v Krytém bazénu v Porubě neskrývá žádnou záhadu a je pochopitelný. Letošní prázdniny tady probíhá rekonstrukce vzduchotechniky vnitřního areálu a návštěvníci mají k dispozici jenom letní část. Ve venkovním koupališti s tobogánem a dětském brouzdališti se sice dostatečně vyřádit dá, chybí ale možnost úkrytu v případě nepřejícího deště. Malé plus pro risknutí letní spršky to ale přináší v podobě zlevněného vstupného. „Další slevy na jiných místech zatím neplánujeme. Kdyby náhodou, určitě o změně dáme vědět na našich stránkách," informuje návštěvníky Hana Ryšánková.

Hlavního viníka však vidí bezpochyby jinde: „Počasí je proměnlivé, a to i v průběhu dne. Často teď nastává situace, že ráno svítí sluníčko, ale jakmile k nám lidé dorazí, do hodiny se nečekaně zatáhne a začne pršet. Raději si tak návštěvu více promýšlejí, sledují předpovědi a volí spolehlivější program, který je v případě zamračené oblohy nezklame."

Přeplněné travnaté plochy a hlava na hlavě ve vodě, kde se snaží před upečením svlažit každý šťastlivec, který nemusí být v práci, jsou letos pouze mlhavou vzpomínkou. „Minulá sezona přinesla nadprůměrný počet tropických dnů, kdy byla naše koupaliště otevřena. Měli jsme štěstí na nejvydařenější prázdniny za několik posledních let," vzpomíná Ryšánková.

Nadějné vyhlídky nepřináší ani hydrometeorologický ústav. Sluníčko se sice ve středu a čtvrtek krátce umoudří a teploty vyšplhají až k 26 stupňům, žádná závratná vedra ale nedorazí. V pátek přijde další ochlazení a na některých místech přeháňky až bouřky.

V mírném duchu proplují koupaliště nejspíše i celý srpen. „Dlouhodobé předpovědi samozřejmě nejsou natolik spolehlivé, ale nejspíše nás nic připomínající tropy minulého roku nečeká. Možné to je, ale zatím ne příliš pravděpodobné," souhlasí Roman Volný z Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě-Porubě.

Veronika Svrčinová