Varování meteorologů před silnými bouřkami platí od pátečního poledne do 22:00. V Čechách se týká pohraničních hor a části Českomoravské vrchoviny. Silné bouřky se mohou vyskytnout rovněž ve Slezsku a na severovýchodě Moravy.

Vzhledem k předpokládanému pomalému postupu bouřek budou největší nebezpečí představovat přívalové srážky s krátkodobými úhrny ojediněle kolem 40 litrů vody na metr čtvereční.

Časosběr z Bílovce nám poskytl Matouš Tvarůžka.
OBRAZEM: Blesky nad Ostravou a v okolí objektivem čtenářů Deníku

Vyskytnout se mohou i malé kroupy kolem a nárazy větru o rychlosti 50 až 70 kilometrů v hodině. „Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách, může docházet k lokálnímu zatopení nebo je i vyšší riziko přívalové povodně,“ upozorňují meteorologové.

Největší pravděpodobnost bouřek je v pátek podle ČHMÚ na Šumavě a na severovýchodě České republiky. Večer budou bouřky slábnout, nejdříve v Čechách, později na Moravě a ve Slezsku.

Odstraňování škod po čtvrteční bouřce na Opavsku, silnice mezi Bolaticemi a Chuchelnou.
Bouřky s krupobitím se prohnaly MS krajem, popadaly stromy, propadla se silnice

V sobotu by mělo pršet už jen ojediněle a spíše ve východní polovině území, uvádí ČHMÚ na facebooku. V důsledku přílivu teplého vzduchu od jihozápadu budou teploty vzduchu v Čechách a na jižní Moravě stoupat nad tropických 30 stupňů Celsia. V neděli už budou nad touto hodnotou teploty i jinde v ČR.

„V neděli jsou srážky nejpravděpodobnější na severu republiky, ale ani tam rozhodně neproprší celý den,“ doplnili meteorologové na sociální síti.