Práce na přemístění sochy „ostravského kentaura“, jak se také soše koňské hlavy plynule přecházející v dříve typický ostravský předmět, tedy důlní vozík, přezdívá, trvaly dva dny.

Od loňského podzimu, po kvapném odstranění z prostoru od hlavního nádraží bez zajištění trvalého umístění, se nacházela pod prodejnou automobilů značky Opel, kde čekala na estetizaci dvou nedalekých kruhových objezdů.

Plastika koně s důlním vozíkem Pocta hornictví.
Radnice, nádraží a teď Svinov. Škatulata s oblíbenou sochou v Ostravě budí emoce

Těm se zase pro změnu přezdívalo pro jejich tvar a výšku krtince. O víkendu první z nich společnost IP Systém proměnila do svinovskou radnicí dlouho očekávané podoby a jako bonus na něj umístila právě Koňovůz, chcete-li Vlakokůň – označení má socha skutečně spoustu, byť oficiální je jen jedno – Pocta hornictví, kterou také vyjadřuje.

Nové trvalé zázemí

V sobotu došlo ke snížení terénu a odvozu nadbytečné zeminy, v neděli se pak osazovala socha a vysypávalo okolí kamínky.

„Odteď bude socha z kruháče shlížet směrem do Svinova,“ těší se starosta Svinova Radim Smetana z přemístění sochy sotva o dvě desítky metrů dál. A nové trvalé zázemí pro sochu, Ostravany mnohdy nepochopené, brání.

Pocta hornictví a její předchozí umístění v Ostravě:

„Svinov je také dobývané území, bývaly tu těžní věže, poctu hornictví, jak název říká, tady skutečně bude vyjadřovat,“ argumentuje Radim Smetana, který na vedlejší kruhový objezd, který estetizace teprve čeká, plánuje umístit ještě důlní lokomotivu.

Výstavba nového nákupního centra v Ostravě-Přívoze, 21. dubna 2022, ulice K Lávce.
Výstavba nového nákupního centra v Ostravě-Přívoze finišuje. Co zde najdete?

Socha je majetkem ostravské střední umělecké školy AVE ART, kterou v roce 2013 vytvořili její studenti. „Nové umístění je důstojné místo a brána do města, kudy projde až pětasedmdesát procent návštěvníků Ostravy,“ podotkl k už před delším časem vybrané lokalitě ředitel školy AVE ART Jaroslav Prokop.