Potvrzují to i poslední případy, které zaznamenala ostravská městská policie. Před několika dny se na ně obrátil člověk držící v ruce tašku. Uvedl, že ji objevil nedaleko galerie Plato v Janáčkově ulici v Ostravě.

Uvnitř se nacházely notebook, flash disky a peníze.

„Muže jsme seznámili s tím, že pokud ztracenou věc vrátí vlastníkovi, má nárok na náhradu nutných nákladů a na nálezné, které činí desetinu z ceny nálezu. Když se do jednoho roku nepřihlásí vlastník, může s věcí nakládat jako držitel a po uplynutí tří let by nabyl vlastnické právo k nalezené věci,“ uvedla Michaela Michnová z Městské policie Ostrava.

Dotyčný však uvedl, že nic nežádá. „Všech práv se zřekl a následně odešel,“ dodala Michnová.

Strážníci kontaktovali možného vlastníka. Ten své věci přesně popsal a před hlídkou zadal správně heslo do notebooku. Netřeba dodávat, že neskrýval svou radost. A zdaleka nejde o jediný případ poctivých lidí.

V červnu zavítal na městskou policii člověk s tím, že nedaleko Obchodní centra Forum Nová Karolina v Moravské Ostravě našel peněženku s doklady, platebními kartami a finanční hotovostí. „Nalezená peněženka s obsahem byla předána vlastníkovi,“ řekla Michnová.

Další poctivec oznámil nález třítisícové hotovosti v bankomatu v Ostravě-Třebovicích. V paměti ochránců zákona zůstávají i jiné dřívější počiny. Například řidič autobusu odevzdal tašku s přibližně 280 tisíci korunami, kterou objevil při kontrole na konečné stanici.

Některé příběhy mají i kuriózní rozuzlení. Jako před časem, kdy na policii skončilo zavazadlo nalezené v městské dopravě. Uvnitř kromě dokladů a dalších věcí bylo i drogové nádobíčko. Díky adrese v občanském průkazu tak kriminalisté věděli, za kým jít…