Ve Fakultní nemocnici v Ostravě zažili ve středu nebývalé manévry. Odpoledne odtud totiž na pražskou infekční kliniku odvezli muže, u něhož lékaři měli podezření na vysoce nakažlivou chorobu MERS. O případu jako první informoval server Blesk.cz.

Virové onemocnění, které postihuje plíce, je vysoce nakažlivé. Výskyt choroby, mezi jejíž příznaky patří kašel, horečka, či selhání ledvin, byl poprvé nahlášen 16. listopadu 2002 v čínské provincii Kuang-tung. Onemocnění následně zabilo skoro tisícovku lidí.

Úmrtnost je u něj velmi vysoká, pohybuje se kolem padesáti procent. Obdobná nákaza je známá pod zkratkou SARS syndrom náhlého selhání dýchání.

Kontakt s velbloudem

„Pacient byl včera přijat ve večerních hodinách do izolace na lůžko pro vysoce nebezpečné nákazy na naší infekční klinice,“ prohlásil mluvčí pražské nemocnice Na Bulovce Filip Řepa. Podle něj je muž ve stabilizovaném stavu, komunikuje s lékaři a podstoupil testy, které mají potvrdit, či vyvrátit podezření na nákazu SARS či MERS. Muž byl umístěn do speciálního boxu, onemocnění se naštěstí nepotvrdilo.

Nebezpečná nákaza MERS se přenáší ze zvířat na lidi. Vyskytuje se hlavně na Blízkém východě u netopýrů a velbloudů. 27letý muž, který se měl nedávno vrátit z Jordánska, přitom během pobytu v zahraničí s druhým zmíněným zvířetem přišel do kontaktu. Právě to je podle primářky Kliniky infekčních, parazitních a tropických nemocí Hany Roháčové důvod, proč lékaři nechtějí nic podcenit. Pokud by byl muž, který se v Jordánsku údajně živil jako průvodce, skutečně nemocný, museli by se stejným testům jako on podrobit všichni, kdo s ním přišli do kontaktu.