Zatímco jeho „dvojče“ na porubském pátém obvodě s názvem Koruna funguje, objekt známý jako Marica dnes aspiruje na jednu z top Ostud Ostravy. „Dřívější majitelé se hádali a dělali si naschvály,“ tvrdí poměrů znalí obyvatelé, proč tady stojí ruina s promáčenými stropy a v katastrofálním stavu. 

Čest živnostníků zachovává prodejna Muzikant.cz v jižním křídle budovy na adrese Mongolská 40B. „Přestěhovali jsme se docela nedávno z centra a doufáme, že se udržíme,“ nechává se slyšet jeden z prodavačů. Otevřít slibuje provozovatelka vedlejší dětské herny a kavárničkou, chystá i venkovní posezení.

To zahrádka u bývalého podniku Marica je špinavá, chybí dřívější herní prvky pro děti hostů, místo toho jsou tu známky konzumace jídel i pití kupovaných za nouzového stavu v prodejních okénkách. Samotná restaurace nesoucí název Totalita je uzavřená, uvnitř ale zůstává vybavení a slušné zásoby tvrdého alkoholu. 

„Tam se ještě nedostali, ale vedle už mají vybourané díry…“ směje se chlapík popíjející venku na lavičce plechovkové pivo. Na mysli má bezdomovce, jimž dnes severní křídlo Marice víceméně patří! Odstranění schodiště, zabedňování výkladu i dveří, nic nepomáhá. Prý nejčerstvější vstup si vytvářejí po vytrhání mříží.

Uvnitř po sobě pobudové nechávají obligátní nepořádek a doslova hromady petflašek od toho nejlacinějšího slabého až po plechovky od nejlevnějšího silného piva. „Stahovali se do patra, ještě, když tu před lety jely bary a obchody. Nepřál bych vám vidět, jak to nahoře bylo zesr…. Hovno vedle hovna,“ líčí někdejší hosté.

Jeho slova platí i v současnosti. Byť je fekální koutek v nádvorním traktu objektu; nepřekvapí, že uprostřed harampádí a v sousedství otevřeného zrušeného skladiště, jehož nazelenalým stropem kape voda. „K pronájmu 10 + kk, chcete? Horší, jak za války!“ komentují situaci lidé s tím, že část areálu asi nic nezachrání. 

Pamětníci podotýkají, že Marica (neplést se zábřežským podnikem téhož názvu) má svého času mezi restauracemi v Ostravě slušnou reputaci. Vše upadá od 90. let minulého století, to končí kuchyně a časem také diskotéka. Obyvatelé zde pamatují sázkovou pobočku, elektroservis, potraviny, trafiku, rockový klub, poštu.

K TÉMATU

Majitelé i radnice: Ostuda zmizí!

Objekt ve tvaru písmene U s adresami Mongolská 40, 40A a 40B je momentálně v rukou nových vlastníků, kteří vzkazují, že takovou hrůzu v něm rozhodně nenechají. Chystá se studie jeho využití pro „účely bydlení a služeb“. Plány na změnu k lepšímu potvrzuje také Jan Dekický coby místostarosta obvodu: „Mají tam vzniknout byty i obchody, což rozšíří nabídku v Porubě. Pozitivní je záměr vytvořit zde i nová parkovací místa. Areál je dlouhodobě v neuspokojivém stavu a jsme nadšeni, že se konečně něco začne dělat. To hlavní je, že zmizí místo, které nám rozhodně nepůsobilo radost, a které využívali v poslední době snad pouze bezdomovci.“