NOVÝ REKORD BEZ STUPŇŮ VÍTĚZŮ

Už v polovině léta přivítali miliontého návštěvníka a jelikož se po celý rok drželi v nadprůměru v porovnání s předloňským ročníkem, bylo jasné, že pomyslná rekordní laťka návštěvnosti se opět posune o kousek výš.

Nakonec v Dolních Vítkovicích skončili na metě přesahující 1,65 milionu návštěvníků, kteří zavítali jak do samotných Dolních Vítkovic, tak i do hornického muzea Landek Park.

A tak přestože by rekordní návštěvnost stačila na pódium mezi nejnavštěvovanějšími turistickými lokalitami v zemi, letos se na něm Dolní Vítkovice v žebříčku agentury CzechTourism nenašly. Alespoň na papíře. Agentura totiž počítá jednotlivé objekty zvlášť, a protože v Dolních Vítkovicích přičítají také návštěvnost z Landek Parku, ocitli se pouze ve vedlejší kategorii sdružených objektů.

Nic to ale nemění na tom, že proměněný industriální areál je jednou z nejnavštěvovanějších turistických lokalit v zemi a jasný suverén v moravskoslezském kraji.Vždyť za jedenáct let tady přišlo už téměř osm milionů lidí! Ještě jeden rok a vystřídá se zde s nadsázkou celá republika!

Aby se tak stalo, připravují letos rok v Dolních Vítkovicích opět řadu novinek.

„V polovině roku otevřeme zrekonstruovanou budovu Koksovny, jejíž rekonstrukce vyšla na 13 milionů korun a výrazně pomohl Moravskoslezský kraj. Objekt bude součástí nové prohlídkové trasy vedoucí areálem,“ nastínila největší zajímavost mluvčí Dolních Vítkovic Pavlína Copková.

ZOO S NOVÝM NÁZVEM

V ostravské zoo loni měli historicky druhou nejvyšší návštěvnost k 537 tisícům lidí chyběly však jen zhruba další tři tisícovky, aby padl rekord z roku 2014. Tehdy se v Ostravě narodila sloní samička Sumitra (která kvůli poruše příjmu potravy po dvou letech uhynula) a loňský úspěšný rok se také nese ve sloním duchu.

V Ostravě se sice mládě nenarodilo, ale z francouzské Zoo LePal přicestoval dvacetiletý sloní samec Maxim. Ten byl nejdražším transportem loňského roku v zoo. I když v zoo… Od loňského podzimu nese ostravská zoo kvůli svému zaměření také na flóru nový název Zoologická zahrada a botanický park Ostrava.

Spousta návštěvníků mířila do pěstebních skleníků a zoo kladla velký důraz na podporu biodiverzity v areálu v důsledku toho tak třeba v zoo začali loni chovat včely. Na záchranné projekty se podle mluvčí Šárky Novákové vybralo (díky dvěma korunám ze vstupného) skoro půl milionu korun a aktualizovaných vydání se dočkaly čtyři plemenné knihy.

Avšak v závěru roku musel být kvůli prudce zhoršenému zdravotnímu stavu utracen 51letý hroch Honza a už v únoru kvůli obdobným dlouhotrvajícím důvodům odhadem 57letá sloní samice Suseela. V zoo se loni také prováděla elektrifikace areálu.

„Letos na jaře pro návštěvníky otevřeme novou expozici pro drobné šelmy mangusty trpasličí a přibude také voliéra pro vzácné orly královské,“ nastínila nejbližší výhled mluvčí Nováková.

VĚŽ I HRAD TÁHLY

V Ostravě už vyhlídková věž nové radnice není sama veřejnost se může na město (byť z trochu odlišné) ptačí perspektivy podívat také z Bolt Tower v Dolních Vítkovicích přesto více lidí ve své historii za kalendářní rok nepřivítala. V roce 2017 vystoupalo po schodech (při stejnojmenné akci) nebo vyjelo výtahem na vyhlídkový ochoz necelých 43 tisíc lidí, loni to bylo téměř o 14 tisíc víc 56 817. Další rekord.

„Je to způsobeno více faktory. Začal fungovat destinační management Ostravy, přálo nám počasí a spolupracujeme s organizátory velkých akcí jako jsou Beats for Love nebo Colours of Ostrava,“ vysvětlil jednatel Ostravského informačního servisu Jan Šumbera. Ten má nyní na starosti také Slezskoostravský hrad, areál Miniuni nebo Černou louku. A právě Slezskoostravský hrad si vedl také nadmíru dobře.

Předloňský rekord (125 tisíc lidí) sice nepadl, přesto dva roky stará návštěvnost byla překonána o téměř dvacet tisíc lidí ať už na běžnou prohlídku nebo na některou z řady pořádaných akcí dorazilo téměř 115 tisíc návštěvníků. „Jednou z nejvydařenějších akcí byly oslavy 100 let republiky,“ zmínil Šumbera.

Novinky letos čekají Černou louku budou se zde konat akce jako Knižní festival Ostrava (1. až 3. března) nebo i-Mobilita (14. až 16. března). Zato areál Miniuni, který navštívilo třicet tisíc lidí, bude příští rok kvůli nucenému přesunu zavřený. V roce 2020 by se měl znovu otevřít u Slezskoostravského hradu.

STO TISÍC PÁRŮ OČÍ

Před Domem umění v Jurečkově ulici v Moravské Ostravě se místo dvou měsíců čile pracovalo na rekonstrukci prostranství víc než půl roku, což ovlivnilo návštěvnost Galerie výtvarného umění Ostrava (GVUO) . Loni ji navštívilo 88,5 tisíce lidí a dalších více než 12 tisíc během výstav, které GVUO připravila mimo tyto prostory.

Nejnavštěvovanější ze všech byla prvorepubliková výstava regionálního umění Černá země? Mýtus a realita, kterou zhlédlo víc než 11,5 tisíce lidí. Průměrná návštěvnost jednotlivých expozic se přitom pohybovala pod hranicí 4,5 tisíce lidí - více o návštěvnosti GVUO se dočtete zde.