Organizátoři ve spolupráci s řadou institucí připravili zajímavé exkurze, prohlídky, setkání i speciálně zaměřené kulturní akce.

Ihned po zveřejnění programu a spuštění rezervačního systému byla většina akcí v krátké době plně obsazena. Dokonce se tvořily pořadníky na případná uvolněná místa.
„Věřili jsme, že o Noc práva bude zájem, ale že bude až takový, nás velmi potěšilo,“ uvedl předseda nadačního fondu Paragraf Petr Kausta, který ostravskou Noc práva organizoval.

Lidé se mohli podívat i do míst, kam se běžně nedostanou a dostat vlastně ani nechtějí. Například do Vazební věznice Ostrava s kapacitou 523 míst. Větší část je určena pro vazebně stíhané, další pak pro odsouzené. Příchozí si mohli prohlédnout vybrané prostory, dozvěděli se také, jak lidé tráví čas za mřížemi.
NUTNÁ OBRANA
V budově Okresního soudu v Ostravě se ve večerních hodinách konalo simulované hlavní líčení v největší jednací síni s kapacitou 120 míst.
„Jsem tady s kamarádem. Nikdy jsme nebyli u soudu, tak jsme chtěli vědět, jak to chodí,“ řekl Deníku Matěj (17 let).
Okresní soud v Ostravě si společně s Krajským soudem v Ostravě pro návštěvníky připravily simulované hlavní líčení (trestní řízení) s komentářem a s následnou diskuzí v rámci projektu Noc práva, 6. března 2020 v Ostravě.Příběh vycházel z události, která se před několika roky stala v Moravskoslezském kraji. Obžalovanou byla žena, jež osmi ranami nožem usmrtila svého druha. Nejprve odvracela jeho útok trvající dvacet minut. V závěrečné fázi násilník napadl i jejího otce, který se snažil dceru bránit. V té chvíli v silném rozrušení a v obavě o život svůj i svého otce vzala nůž a začala bodat. Byla stíhána za zabití a hrozilo jí až deset let vězení.
Soud ji ale osvobodil s tím, že se jednalo o nutnou obranu.
Páteční proces působil opravdově, nechybělo reálné oslovování mezi soudcem, státním zástupcem a obhajobou. Figurantku s pouty na rukou přivedla skutečná eskorta. Jednání doplňovaly komentáře a následná diskuze za účasti soudců, státních zástupců a dalších odborníků.
PITEVNA
Návštěvníci mohli zavítat i do jinak nepřístupných prostor Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava, kde se provádějí zdravotní a soudní pitvy.
„Překvapil nás obrovský zájem o tyto komentované prohlídky. Ten zájem byl takový, že jsme se dohodli na přidání dvou dalších prohlídek, které byly během chvilky zarezervovány,“ řekl Petr Kausta.
Na své si během Noci práva přišli i milovníci kultury. Představil se zpívající právník Ivo Jahelka, jehož koncert v Heligonce byl beznadějně vyprodán stejně jako představení divadelní hry Teror v Divadle Jiřího Myrona, v němž diváci hlasovali o odsouzení či osvobození hlavní postavy. Šlo o jediné dvě akce, za které návštěvníci platili. U všech ostatních byl vstup zdarma, nutné byla jen rezervace.

Noc práva nabídla i další zajímavé programy. „Chtěl bych ocenit přístup a vstřícnost všech institucí a organizací, které se do Noci práva zapojily,“ uzavřel Petr Kausta.
Noc práva, která měla lidem přiblížit právo a zákon, se konala také v Olomouci a Brně.
