Nikdo ze šestnácti žáků IX. A si nenechává ujít první dny, kdy opět mohou sedět v lavicích a vidět se ostatními. Své kantory na ZŠ I. Sekaniny nevyjímaje. I v jídelně se pak někteří stavují na obědy. 

„Sešla se celá třída a bylo to fajn!“ popisuje deváťačka Michaela Poštulková. Ta má za sebou – tak jako jako ostatní čeští školáci – celé dva měsíce nucených prázdnin vyvolaných čínskou nákazou. Koronavirus se žákům IX. A i jejich rodinám sice vyhýbá, nicméně učení ne. Absolvují ho v nouzovém stavu online formou.

Návrat od lavic znamená pro Michaelu i její spolužáky přípravu na červnové, kvůli COVID-19 samozřejmě rovněž odložené, jednotné přijímací zkoušky. „Máme tři třídy deváťáků a musím konstatovat, že zájem dětí o obnovenou výuku je obrovský. Mají totiž vysněné školy a chtějí se na ně dostat,“ říká ředitelka Miroslava Bukovská.

„Probírali jsme literární druhy a žánry a různé básnické styly a pak psali literární část testu na přijímačky, což bylo na čas,“ komentuje Michaela včerejší učení s češtinářkou Lenkou Vejrovou. Dnes mají žáci IX. A domácí samostudium, zítra poté matematiku s kantorkou Michaelou Teichmannovou. Tento režim se jim má stále opakovat.

„Sbor byl vybaven ochrannými pomůckami – dezinfekcí rouškami, obličejovými štíty i rukavicemi,“ upozorňuje ředitelka základní školy na porubském osmém obvodě. Obnovený provoz pro pedagogický personál podle ní znamená i zkoušku na návrat k obvyklé výuce – vždyť do dvou týdnů by se měla týkat i žáků tříd na prvním stupni.

Michaela z IX. A kvituje skutečnost, že opět potkává kamarádky a kamarády. „Byli jsme v kontaktu přes internet, s některými jsem se byla procházet v přírodě. Ale nebylo to ono…“ tvrdí žákyně, jež má po základní škole v plánu studovat na gymnáziu. Čemuž odpovídá její příprava na přijímačky. A snaží se, jak podotýká, i ostatní děti.

Ředitelka se s některými deváťáky potkává u oběda v jídelně ZŠ I. Sekaniny. „Jarní zeleninová polévka a bramborová kaše s domácí sekanou, připravenou z mletého masa našimi kuchařkami,“ uvádí Bukovská k úternímu menu. Ve škole vaří pořád korona nekorona pro provozní zaměstnance zajišťující její chod. Učitelé tu chodí (do obnovení výuky) prakticky pouze kvůli organizačním záležitostem.