Vlakové nádraží ve Svinově funguje dál, ale kdo nemusí, necestuje. A tak to také v obvodu vypadá.

„Úplně se tady utlumil provoz. Jsme navíc domkařská městská část, takže lidé, když zrovna dopřeje počasí, pobývají na zahrádkách. Ulice se vylidnily,“ popisuje tamní starosta Radim Smetana s tím, že ojedinělí lidé v ulicích jsou venčitelé psů, případně sportovci, protože Svinovem vede oblíbená běžecká trasa.

Snímek z 28. března 2020, Mošnov.
FOTO: Nejlevnější benzin v kraji? Zřejmě v Mošnově! Tankovali jste dnes levněji?

Místní obyvatelé mají rázem kde parkovat, protože v běžném režimu bývá automobily tradičně obestavěno ještě několik okolních ulic. Nyní po nich není nikde ani známka, a to i přesto, že podle zjištění Deníku je nyní až do odvolání uzavřen například také velkokapacitní parkovací dům KOMA u nádraží.

Ostrava-Svinov v čase, kdy je na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Ilustrační foto, 28. března 2020.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Co se ve Svinově drží, to je komunitní život, který tam má velkou tradici, nyní se však lidé přeorientovali na dobrovolné švadleny a také tam šijí roušky ve velkém. Svinované je šijí pro své okolí zcela zdarma.

Požár stodoly v Bolaticích.
V Bolaticích na Opavsku hořela stodola, požár nepřežilo třináct býků

Úřad je, stejně jako všude uzavřen pro veřejnost, byť úředníci pracují na maximum. „Pro lidi jsme na telefonu a e-mailu, v ojedinělých případech osobně. Na podněty občanů okamžitě reagujeme, ať už potřebují roušky či jinou ochranu, nebo například nakoupit. Právě o nákupy seniorům se staráme ve spolupráci s organizací ADRA, ale většině lidem naštěstí zvládají nakoupit jejich příbuzní,“ popisuje obvyklý chod Svinova v těchto dnech starosta Radim Smetana.

Ostrava-Svinov v čase, kdy je na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Ilustrační foto, 28. března 2020.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Tamní mateřské školy, se stejně jako ve většině dalších měst a ostravských městských částí, uzavřely kolem 17. března, protože spousta rodičů nechávala děti doma a nemělo smysl udržovat je otevřené.

„Jednotlivé školy a školky tak tento prostor okamžitě využily pro drobné opravy a obnovovací práce, vše se samozřejmě dezinfikuje,“ říká Smetana.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník