Vlakové nádraží ve Svinově funguje dál, ale kdo nemusí, necestuje. A tak to také v obvodu vypadá.

ON-LINE situaci v ČR a ve světě SLEDUJTE S NÁMI ZDE

„Úplně se tady utlumil provoz. Jsme navíc domkařská městská část, takže lidé, když zrovna dopřeje počasí, pobývají na zahrádkách. Ulice se vylidnily,“ popisuje tamní starosta Radim Smetana s tím, že ojedinělí lidé v ulicích jsou venčitelé psů, případně sportovci, protože Svinovem vede oblíbená běžecká trasa.

Místní obyvatelé mají rázem kde parkovat, protože v běžném režimu bývá automobily tradičně obestavěno ještě několik okolních ulic. Nyní po nich není nikde ani známka, a to i přesto, že podle zjištění Deníku je nyní až do odvolání uzavřen například také velkokapacitní parkovací dům KOMA u nádraží.

Ostrava-Svinov v čase, kdy je na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Ilustrační foto, 28. března 2020.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Co se ve Svinově drží, to je komunitní život, který tam má velkou tradici, nyní se však lidé přeorientovali na dobrovolné švadleny a také tam šijí roušky ve velkém. Svinované je šijí pro své okolí zcela zdarma.

Úřad je, stejně jako všude uzavřen pro veřejnost, byť úředníci pracují na maximum. „Pro lidi jsme na telefonu a e-mailu, v ojedinělých případech osobně. Na podněty občanů okamžitě reagujeme, ať už potřebují roušky či jinou ochranu, nebo například nakoupit. Právě o nákupy seniorům se staráme ve spolupráci s organizací ADRA, ale většině lidem naštěstí zvládají nakoupit jejich příbuzní,“ popisuje obvyklý chod Svinova v těchto dnech starosta Radim Smetana.

Ostrava-Svinov v čase, kdy je na území České republiky vyhlášen nouzový stav. Ilustrační foto, 28. března 2020.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Tamní mateřské školy, se stejně jako ve většině dalších měst a ostravských městských částí, uzavřely kolem 17. března, protože spousta rodičů nechávala děti doma a nemělo smysl udržovat je otevřené.

„Jednotlivé školy a školky tak tento prostor okamžitě využily pro drobné opravy a obnovovací práce, vše se samozřejmě dezinfikuje,“ říká Smetana.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník