Jediný exemplář zhotovený z ryzího zlata k loňskému stému výročí národní měny je hlavním lákadlem chystané expozice Ostravského muzea s názvem Paměť ve zlatě.
„Česká národní banka nám ji zapůjčila s vědomím, že disponujeme prostory s vysokým standardem zabezpečení,“ říká Jiřina Kábrtová, ředitelka muzea. Kde tento unikát, mimochodem největší minci na kontinentě i největší frézované platidlo na světě, schraňují. Obdivovat se zde nechá od 6. do 25. října.
Stomilionovka je každopádně pořádný kus zlata, však jí také říkají vysokohmotnostní: Váží přesně 130,24 kilogramů, její průměr činí 535 milimetrů, šířku hrany má 48 milimetrů! „Česká národní banka ji emitovala vloni na 100. výročí česko-slovenské koruny,“ popisuje ředitelka muzea s tím, že polotovar byl větší a asi o polovinu těžší.
Návrh pochází od akademického sochaře Vladimíra Oppla, jehož další dílo – českou oběžnou dvacetikorunu vzor 1993 – zná snad každý. „Na rubu stomilionové mince je reliéf připomínající kolek z roku 1919 symbolizující zrod národní měny a logo ČNB. Líc zdobí český lev a motiv korunové mince z roku 1922,“ uvádí Kábrtová.
Na nejhodnotnějším platidle z Česka jsou ovšem také zahraniční stopy. Odlévají ho z ryzího zlata (999,9 karátů) ve Švýcarsku, pak frézují v Rakousku. Finální podobu mu dávají v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Vše za důkladných bezpečnostních opatření… bez nichž se následně neobejde ani vystavování tohoto „kousku“.
Ostravské muzeum nepovažuje minci o hodnotě 100 000 000 za zdaleka nejcennější exponát. „Na výstavě o Janu Lucemburském jsme v jediné místnosti měli památky celkem osmkrát dražší,“ líčí ředitelka. Připomíná také cenné originály obrazů od malíře Lucase Cranacha či nevyčíslitelné zlaté poklady (Košický, Środa Śląska).
K TÉMATU
Paměť ve zlatě
Výstava, kterou Ostravské muzeum zahájí první říjnové úterý, má kromě stomilionové mince obsahovat i spoustu jiných zajímavostí. Třeba zlaté platidla z pozůstalosti nakladatele Vladislava Iglauera přijaté do jeho sbírek právě před půl stoletím Připomene 500 i let od ražby jáchmovského tolaru, jenž se časem stává inspirací pro pojmenování měny v řadě zemí světa – dolaru (od amerického po zimbabwský). Expozici doplní Česká mincovna, která pro Českou národní banku razí všechny oběžné mince a celé série pamětních zlatých a stříbrných mincí, plaket, medailí…