Hlídka ostravské městské policie letos zasahovala například v Ostravě-Mariánských Horách, kde tři mladí muži obcházeli byty a nabízeli uzavření nové smlouvy o dodávce elektřina a plynu. Na základě informací svědků se všechny tyto tři muže ve věku 19 až 24 let podařilo strážníkům najít.

V jejich rukou skončila i žena, která v domě v Moravské Ostravě žádala po nájemnících předložení složenek SIPO s argumentem nabídky levnějšího dodavatele služeb. Prodejcům hrozí pokuty v rámci správního řízení.

„Praktiky podomních prodejců jsou stále vynalézavější,“ varoval mluvčí ostravské městské policie Michael Beneš, podle kterého tito prodejci procházejí speciálními školeními, která se týkají komunikace a nejrůznějších prodejních triků.

„Jejich argumentace může být někdy až příliš přesvědčivá. Proto je nejlepší vůbec neotevírat. Nicméně, pokud už přece jen otevřete a začnete s těmito lidmi komunikovat, je třeba být velice obezřetný a v případě sebemenších pochybností nic nepodepisovat a nekupovat,“ doplnil Beneš.

V drtivé většině případů se prodejci snaží lidem vnutit nové dodavatele energií. Často chtějí vidět složenky SIPO či smlouvy se současným dodavatelem. „Argumentují různě. Například, že kontrolují vyúčtování poskytovaných služeb, nabízejí slevu a podobně. Jindy mohou žádat o podpis jako důkaz, že obyvatele domu navštívili nebo zkontrolovali elektroměr,“ řekl Beneš s tím, že podomní prodejci jsou placeni především z provizí za smlouvy, které uzavřou.

„Proto se mnohdy snaží za každou cenu od lidí tyto informace získat, nezřídka i formou výhrůžek či nadávek,“ dodal mluvčí. Při jakémkoliv podezření je vhodné volat městskou policii. Případů, kdy to lidé udělají, přibývá.