Tentokrát jde o ženu ve věku třicet až pětatřiceti let, která se tento týden objevila v domě na ulici Výškovické v Ostravě. „Obcházela jednotlivé byty v domě, prokazovala se blíže neurčenou vizitkou s fotografií a do nezapečetěné plastové pokladničky žlutě krémové barvy se snažila získat malý obnos na lidi v nouzi. Zmiňovala se také, že vybírá na charitu. Kromě pokladničky neměla u sebe žádnou další tašku či kabelku,“ uvedl Dalibor Kraut z ostravské Charity s tím, že se s největší pravděpodobností jedná o falešnou kolednici.

„Není vyloučeno, že se pohybuje také v dalších obvodech města Ostravy,“ dodal Kraut. Žena v krátké sukni a tričku měla podle svědků tmavé vlasy sčesané dozadu a velké oči.

„Žena poškozuje důvěru lidí v institut veřejné sbírky,“ řekl Kraut, který věří, že se podvodnici podaří dopadnout stejně rychle jako před časem trojici falešných koledníků chodících po městské části Ostrava- Poruba. Dvě dívky a chlapec minulý týden jménem Charity vybírali peníze na blíže neurčenou sbírku. Strážníci je dopadli v domě na Hlavní třídě. Ochránce zákona prostřednictvím tísňové linky přivolal všímavý nájemník, kterému se počínání dětí nezdálo. Záhy se ukázalo, že jde o tři sourozence ve věku třináct až čtrnáct let. Ve chvíli dopadení měli u sebe dvaapadesát korun.

Podle Krauta by lidé při darování peněz měli být velmi obezřetní.

„Při oficiálních sbírkách musí být ve skupince alespoň jedna osoba, která se může prokázat občanským průkazem a průkazem pořádající organizace „Na této průkazce je jméno a příjmení vybírajícího s podpisem statutárního zástupce a číslem občanského průkazu. Číslo občanského průkazu musí souhlasit s číslem na průkazce. Výběr peněz je možný pouze do úředně zapečetěných pokladniček, které zapečetil místně příslušný magistrát, městský nebo obecní úřad,“ řekl Kraut, který zdůraznil, že Charita Ostrava má v současné době vyhlášenu veřejnou sbírku na pořízení vybavení Hospice sv. Lukáše v Ostravě-Výškovicích. Peníze se však nezískávají takzvanou terénní formou – tedy na ulici nebo návštěvami domácností.