Brzy se v rámci mezinárodní spolupráce zoologických zahrad vydá na cestu do nového domova, který najde na Srí Lance.

"Už teď se však začíná na odjezd připravovat. Do venkovního výběhu hrochů byla nainstalována transportní bedna, do které umisťují ošetřovatelé dobrůtky, aby do něj Huberta lákali o on si na ni postupně zvykal a neměl z ní obavy," prozrazuje mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Mládě hrocha obojživelného.

"Tak jako v případě šelem, opic a dalších zvířat i u Huberta budeme usilovat o to, aby v den transportu do bedny nastoupil sám a nemusel být uspán," pokračuje s tím, že tento způsob je pro zvířata méně stresující a také bezpečnější.

Nakládání uspaného hrocha by navíc bylo mnohem těžší. Mladý Hubert váží už více než 800 kilogramů.

Pokud se budete chtít s Hubertem symbolicky rozloučit, pak můžete přijít v neděli 30. září do Zoo Ostrava, kde proběhne ve 12:30 hod. rozlučkové komentované krmení speciálním hroším dortem.

Šípkový podzim

Zoologická zahrada Ostrava vyhlašuje již 4. ročník Šípkového podzimu – soutěže ve sběru vybraných plodů, které poslouží jako zpestření jídelníčku mnoha obyvatelům zoo (jelenům, opicím, medvědům či prasatům).

"Za všechny předchozí ročníky se podařilo pilným sběračům nasbírat více než dvě tuny plodů!" připomíná mluvčí zoo s tím, že šípky musejí pocházet pouze z divokých rostlin, ne z vyšlechtěných parkových odrůd.

Co můžete sbírat? 
• růže šípkové (šípky)
• jeřába obecného (jeřabiny)
• dubu (žaludy)

Pravidla soutěže:
Soutěžit mohou jednotlivci i dětské kolektivy (například školní třídy, zájmové kroužky). Všechny plody musí být důkladně usušeny a rozděleny podle druhů. Při předání je nutno uvést jméno a kontakt na sběrače.

V rámci soutěže budou hodnoceny dvě kategorie:
• Kategorie 1: šípky a jeřabiny
• Kategorie 2: žaludy

Předání a slavnostní vážení nasbíraných plodů proběhne v Zoo Ostrava 3. listopadu 2012 v rámci akce Halloween a lampiónový průvod. Odměnou nejpilnějším/u sběrači/sběračům žaludů bude návštěva Horského lanového parku Tarzanie v Ráztoce, nejpilnější sběrač(i) šípků a jeřabin se pak může/můžou těšit na elektronický terč na šipky, který do soutěže věnovala firma YOGi.

Pozvánka na přednášku v Zoo Ostrava

Ve středu 3. října se v ostravské zoologické zahradě uskuteční další přednáška z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie. Nese název Včely – hmyz, bez něhož bychom nebyli. O tom, jak je toto odvážné tvrzení pravdivé, a o mnoha dalších skutečnostech ze života tohoto společenského hmyzu i ze života včelařů bude povídat pan Karel Ostárek, člen Základní organizace Českého svazu včelařů Vřesina.

Začátek je v 16:00 hodin ve výukovém centru zoo. Vstup na přednášku je zdarma.

Zoo Ostrava bez bariér

"Ostravskou zoo mohou navštívit opravdu všichni. Naší snahou je uzpůsobit areál všem skupinám návštěvníků – rodičům s malými dětmi v kočárcích, seniorům i handicapovaným," láká k návštěvě dále Šárka Kalousková s tím, že v areálu byly v posledních letech postupně odstraněny bariéry do pavilonů a na většinu vyhlídek do venkovních výběhů, část oplocení výběhů byla nahrazena sklem pro pohodlný pohled již od země.

"Na mnoha místech jsou instalovány dotykové prvky opatřené popisky v Braillově písmu. Pro handicapované je dále k dispozici speciální mapa. V ní je vyznačena doporučená trasa pro imobilní návštěvníky s menším sklonem, WC pro handicapované, místa s dotykovými prvky a cedulkami s Braillovým písmem atd. Je k dispozici zdarma u vstupu do zoo." doplňuje na závěr svou pozvánku.

Držitelům ZTP a ZTP/P nad 15 let nabízí zoo zvýhodněné vstupné, do 15 let – mají vstup zdarma, stejně jako doprovod držitele ZTP/P.

Vozíček k zapůjčení

Lidé s omezenou pohyblivostí, kteří svůj vozík nemají, ale rádi by se do zoo podívali, mohou využít možnosti bezplatného zapůjčení invalidního vozíku. Díky podpoře programu Prazdroj lidem byly letos na jaře pořízeny dva invalidní vozíky

Speciální akce

Zoo Ostrava nabízí i speciální prohlídky a výukové programy uzpůsobené potřebám handicapovaných nebo senio rů. Již tradiční se stala speciální akce pro handicapované děti Noc snů. Myšlenka uspořádat pro děti s postižením večer plný zážitků, o které často ve svém životě přicházejí, a splnit jim tak alespoň částečně jejich sny se zrodila poprvé v Zoo Rotterdam, kde Noc snů uspořádali pro děti z onkologické kliniky. Postupně se rozšířila do celé Evropy i do zámoří. Ostravská zoo uspořádala první Noc snů v roce 2007. Více na www.zoo-ostrava.cz (také ve verzi pro slabozraké).