Je mu jednatřicet a o výškové i řadové domy na sídlištích (nejen na ostravském Jihu) se zajímá přes dvacet let.

„Dětství pro mne představovaly mrakodrapy. Dnes se na celé prostranství okolo rondlu v Horní ulici dívám jako na jednu velkou výkladní skříň paneláků ze šedesátých až osmdesátých let minulého století,“ popisuje Marian Lipták.

Deník v ulicích Bělského Lesa.
Ostravská čtvrť Bělský Les: vnitrobloky s trochou nadsázky připomínají New York

„Těžko je počítat. Jsou domy jen s jedním vchodem a pak monstra – hokejky – se čtrnácti vchody. Beru je jako jeden celek,“ podotýká nadšenec. Jednotlivé druhy panelových domů v Hrabůvce zná tak dobře, že svého času v periodiku obvodu Ostrava-Jih vycházel i obsáhlý seriál s jeho články na dané téma. Možná ho časem vydá knižně?

Stavěly se všude v republice, ale ty v Ostravě jsou specifické. To tvrdí o panelácích jejich obdivovatel Marian Lipták (27), který prakticky veškerý svůj volný čas věnuje bádání nad fenoménem socialistického bydlení.Stavěly se všude v republice, ale ty v Ostravě jsou specifické. To tvrdí o panelácích jejich obdivovatel Marian Lipták (27), který prakticky veškerý svůj volný čas věnuje bádání nad fenoménem socialistického bydlení.Zdroj: Deník / Sonnek Pavel

„Nejstarší jsou okolo ulic U Nové školy a Dvouletky,“ popisuje typy G57 (podle města Gottwaldov a roku 1957). Nejkřehčí paneláky, z rané fáze, ještě s cihlovými základy sklepů či přízemí, pěti patry a bez výtahů. Část jednoho takového je stále prázdná po únorovém výbuchu varny drog v prostředním vchodu v Provaznické ulici 609 - vše k tématu zde).

„Hokejky, dlouhé lomené paneláky, sklepy v sedmém nadzemním podlaží propojené mezi třemi vchody, to kvůli možnosti evakuace,“ říká Marian k jinému typu G-OS. Prý specialitě do hornických měst do poddolovaného území. To právě Hrabůvka až tak není, avšak k dřívější vyšší hladině spodní vody – pozůstatku rybníků – se hodí.

Kladenské rozdělovské věžáky jsou nemovitou kulturní památkou.
Fenomén paneláky: nejde o podřadné "králíkárny" a ani výmysl komunistů

„B12, u nich prozatím netuším, co to pojmenování znamená,“ tvrdí panelákový expert o domech ve Stadické či Oráčově ulici (ty mají nezvykle předsazené schodiště, stojí jen v Hrabůvce a Bohumíně). U nejdelší lomené ostravské hokejky v Cholevově ulici zmiňuje jak nápaditou architekturu, tak původní zděná jádra a komůrky u bytů.

Marian Lipták, panelákový expert.Marian Lipták, panelákový expert.Zdroj: ÚMOb Ostrava - Jih

A dále – ty malému Marianovi připomínající mrakodrapy jsou čtyři VM-OS u polikliniky s 99 až 100 byty, nyní už však bez vyhlídkové terasy s místy k opalování na střeše. T06B-BTS stojící u Edisonu naopak svého času trápí problémy s lokáním materiálem strusko-pemzo-betonem, situaci řeší jejich dodatečné zpevnění injektáží.

Starý přepravní kontejner vám táborská firma předělá na luxusní bydlení. Konstrukci 2KK využívají mladí jako startovací bydlení, či chalupáři jako plně vybavený rekreační objekt.
Kontejnerové bydlení dorazilo i do Ostravy: Stačí mít pozemek a milion korun

„Nejmladším typem je kostka U Haldy, jediná v Hrabůvce, ostatní jsou v Ostravě na Dubině a Pískových dolech,“ konstatuje Marian k paneláku OP-1.11. Vznikají na sklonku socialismu a představují tehdy „luxusní rezidence“, skoro každé patro má jinou dispozici. A odborník míní, že právě to byl směr, jímž se paneláky měly vydat.