Deset let slouží v naší zemi matkám babyboxy schránky, do kterých mohou ženy v nouzi odložit své narozené dítě. Život těchto dětí není lhostejný asi nikomu. Právě díky „bedýnkám", jak je označuje duchovní otec Ludvík Hess, dostávají tyto děti šanci na přežití. Finančně podpořit projekt babyboxů měli lidé možnost zapojením se do charitativní akce Ostrava má srdce 2, kterou již podruhé pořádala k 25. narozeninám tiskárna Printo.

V ostravských obchodních centrech Futurum a Avion Shopping Parku v informačních stáncích děti malovaly nejrůznější obrázky jako vánoční přání. Po doplnění adresáta zástupci tiskárny Printo tato přání zdarma zaslali na požadovanou adresu, a současně tak finančně podpořili projekt Babybox. Za každou pohlednici v rámci této akce Ostrava má srdce 2 věnovala tiskárna Printo částku 25 korun. Adresáti na pohlednicích byli nejčastěji z Ostravy, ale také z Prahy či Olomouce, jednatřicet pohlednic mířilo na Slovensko, několik také do USA, Kanady.

„Přání byla adresována osobám veřejně známým jako například prezidentovi republiky, Dagmar Havlové, poslancům, ale také rodinným příslušníkům, kamarádům, známým. Adresy na všech pohlednicích ale nebyly čitelné, dělali jsme maximum, dohledávali poštovní směrovací čísla, snažili jsme se poslat opravdu všechny pohlednice. Celkem se poslalo 2980 pohlednic a na podporu babyboxů tak putuje částka 74 500 korun," uvedl výkonný ředitel společnosti Printo Daniel Zabek.

„Je to skvělé, v životě jsem si nedovedl představit, že Ostrava by mohla mít velké srdce," vyjádřil své poděkování Ludvík Hess.

Ze všech přání bude vytvořena obří pohlednice, největší v České republice. „Na podlahu jsme pohlednice vyskládali a všechny vyfotili. Přenesením tak vznikne pohlednice o rozměrech dva krát tři metry a bude viset v tiskárně Printo. V únoru, kdy tiskárna Printo slaví své pětadvacáté narozeniny, se prostřednictvím agentury Dobrý den zapíše tento počin mezi rekordy. A při té příležitosti bude také Ludvíkovi Hessovi předán šek na zmíněných téměř 75 tisíc korun," dodal Daniel Zabek ze společnosti Printo, spol. s. r. o.

Babybox pro odložené děti Statim, z. s., je spolkem občanů, jejichž cílem je snaha o záchranu novorozenců, kteří by jinak byli matkou odloženi za podmínek, v nichž by jim hrozila vážná újma na zdraví nebo smrt. V současné době je v České republice instalováno 68 babyboxů a zatím posledním, 129 odloženým dítětem je holčička Andělka, kterou našli 5. prosince v babyboxu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. V ostravské Městské nemocnici byl Babybox instalován v listopadu 2008 a od té doby v něm našlo šanci na život sedm novorozenců.

Tiskárna Printo
působí na polygrafickém trhu 25 let a patří k nejvýznamnějším dodavatelům tiskových služeb v České republice. Časopisy, knihy, letáky apod. dodává nejen na tuzemský trh, ale také do Velké Británie, Německa, Švýcarska, Francie či USA. Jako společensky odpovědná firma podporuje řadu projektů, včetně Babyboxu.