Krajští radní totiž tvrdí, že lékařské pohotovosti budou dostatečně zajišťovat zdravotní péči v jednotlivých regionech kraje.

Tak například všech třináct ordinací lékařské služby první pomoci (LSPP) zůstane od července v areálech krajských nemocnic na Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Rada kraje totiž minulý týden rozhodla, že převede pohotovostï pro dospělé, děti a také zubní pohotovosti pod nemocnice, které spravuje kraj.

„Ordinace přitom zůstanou na svých místech, pouze dětská pohotovost se v rámci Nemocnice Třinec přesune pod dětské oddělení nebo příjem,“ upřesnil náměstek hejtmana Jiří Veverka (ODS).

Dodal, že ostatní ordinace zůstanou tam, kde jsou lidé zvyklí. Zachovány budou také jejich ordinační hodiny. V nemocnici ve Frýdku-Místku budou nadále fungovat tři pohotovosti pro spádovou oblast, která má přes sto třicet tisíc obyvatel. Tři ordinace zůstanou také v areálu třinecké nemocnice Sosna, jejíž služby využívá téměř osmdesát tisíc lidí z Třinecka a Jablunkovska.

Pokud jde o další regiony, v Karviné, Havířově a Orlové zůstane od července sedm ordinací, a to v prostorách tamních nemocnic. Pohotovosti zůstanou zachovány také na Bruntálsku. Přímo v Bruntálu zůstane služba na nynějším stanovišti Územního střediska záchranné služby, Krnovsko obslouží tamní nemocnice. Kraj počítá s rozšířením tohoto systému i do dalších regionů, například na Opavsko.

„Pro spádovou oblast Kopřivnice funguje non stop výjezdová záchranka a její práce je hodnocena velmi dobře,“ dodal Veverka.

Kraj má podle něj statisticky podloženo, že nejméně padesát procent pacientů pohotovostí bývá hospitalizováno nebo je nutné jejich další vyšetření v nemocnici. Úkony se tedy naprosto zbytečně zdvojují.

V LSPP dětské není zajišťována výjezdová pohotovostní služba lékaře pro děti mladší 14 let. V případě potíží kontaktujte dispečink LSPP tel. 596 612 111 nebo 731 446 690. Dispečerka je oprávněna po konzultaci se sloužícím lékařem zabezpečit vyslání sanitky k dopravě do nejbližší ambulance LSPP dětské.