Hřbitov je symbolem každého obvodu a dvojnásob to platí pro ty malé. Je proto pochopitelné, že Polanka nad Odrou chystá rozsáhlou estetizaci svého pietního místa, která by měla začít už letos na podzim. Jsou ale v ohrožení Dušičky?

„Myslím si, že Polanka má velmi pěkný a udržovaný hřbitov. Určitá čistka by mu ale prospěla, protože ze stromů padá na hroby listí a jehličí a je s tím velká práce," míní paní, která tady navštěvuje hrob, v němž je pochován její manžel. I další Polanečtí, které Deník oslovil, sdílejí její názor. Zkrátka, když se zkrášluje hřbitov, je to jenom dobře.

Ostatně už v polovině října byly podél hlavní hřbitovní cesty vidět čerstvé pařezy po pokácených stromech. Bude ale kácení omezovat návštěvníky hřbitova, kteří sem přijedou na Dušičky vzpomínat na své zemřelé?

Podle starosty Polanky Pavla Bochnii ne. První vykácené stromy totiž dělal obvod, aby projekt splňoval požadavky komise pro životní prostředí.

„Určitě bychom stromy nekáceli v době Dušiček. Museli jsme ale na vlastní náklady provést některé úpravy, aby byl projekt schválen. Na hlavní kácení vybereme dodavatelskou firmu a předpokládáme, že se začne zhruba v polovině listopadu," vysvětlil Deníku starosta Bochnia. Zároveň dodal, že hřbitov estetizaci nutně potřeboval.

„Celá plocha hřbitova je pokryta vzrostlou vegetací, převážně břízami. Ty se vytahují do výšky, a tak dochází k častému lámání a padání větví. Habry v zadní části hřbitova účel ochrany proti větru splňují lépe, proto bude provedeno odborné ošetření zhruba třiceti kusů," popsal Pavel Bochnia s tím, že celá řada stromů na hřbitově navíc díky stáří usychá.

Projekt v hodnotě zhruba 3,6 milionu korun bude z větší části pokryt z dotace Státního fondu životního prostředí. Kácení se uskuteční letos na podzim.

Na jaře příštího roku pak dojde k výsadbě 315 stromů a 416 keřů. Upraven bude i terén a trávníky v celkové ploše 756 metrů čtverečních.