Červené peklo na nebi? Netradiční jev byl k vidění na několika místech v Ostravě, kde panovala malá oblačnost. „Pokud se o spatření polární záře chcete pokusit, můžete hned zvečera. Kromě malé oblačnosti je nutný dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha,“ uvedl na sociální síti X ČHMÚ.

Polární záře, známé také jako aurora borealis na severní polokouli a aurora australis na jižní polokouli, jsou ohromující přírodní jevy na obou koncích zemského magnetického pole. Tyto světelné představení jsou způsobeny srážkami slunečních částic s atmosférou Země, což vede k emisi světla v různých barvách.

Polární záře obvykle vytvářejí světelné pásy, které se táhnou po obloze, a jejich intenzita a barvy mohou kolísat v závislosti na energetickém stavu slunečního větru a složení atmosféry. Tyto úchvatné jevy jsou nejlépe pozorovatelné v polárních oblastech, kde jsou nocí nejjasnější a nejčastější.

Polární záře jsou fascinujícím připomenutím krásy a zázračnosti přírody a staly se předmětem obdivu a studia pro vědce i amatérské pozorovatele po celém světě. V Česku je tento jev k vidění ojediněle.