Informaci přinesla včera Česká televize. V souvislosti s tím mělo být na účtech jedné z moravských firem zablokováno osm milionů korun.

Nákup přístroje za 200 milionů korun schválila na svém posledním zasedání v roce 2009 Topolánkova vláda. V té době ostravskou fakultní nemocnici řídil současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Už v době pořízení přístroje se v médiích propíralo, že kybernetické nože se ve světě nakupují za 3 – 5 milionů dolarů a ten ostravský přišel zhruba na dvojnásobek.

„Policie to šetřila jednou, pak pan kolega Babiš dal trestní oznámení, tak to šetří podruhé. Já si myslím, nechť šetří a nechť je všechno prošetřeno," vyjádřil se pro ČT Svatopluk Němeček a zdůraznil, že v kauze není vyšetřován ani obviněn. Na policii byl pouze podat vysvětlení k procesu nákupu.

Také informaci o údajně předraženém nákupu odmítl. „Začínáme další díl, skoro bych řekl nekonečného seriálu, jak pozvracet ministra," poznamenal pro ČTK a vysvětlil, že fakta jsou jasná. Policie ani státní zastupitelství podle něj o předražení neříkají nic. „Jediný fakt, který policie sdělila veřejnosti, je to, že zablokovala nějaké peníze nějaké firmě," uvedl ministr.

Mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková se včera k případu odmítla vyjádřit s tím, že informace může poskytovat jen Krajské státní zastupitelství v Ostravě, které případ dozoruje. Ani to však žádné podrobnosti nesdělilo.

„V současné době nebudeme podávat žádné informace, a to z důvodu možného ohrožení prováděného prověřování. To znamená, že by mohlo dojít k ohrožení objasňovaných skutečností, které jsou důležité pro trestní řízení," řekla Deníku krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová. S uvolněním informací lze podle ní počítat až za několik týdnů.

K dotazu, zda již padlo nějaké obvinění, se nevyjádřila. Pouze konstatovala, že v současné době probíhá prověřování. To je v rámci trestního řízení fáze, kdy k obvinění nedochází.

Ani z ostravské fakultní nemocnice jsme se konkrétnější informace nedozvěděli. „Já k tomu žádné informace nemám, takže se nemohu vyjádřit," konstatoval mluvčí nemocnice Tomáš Oborný.

Čtyřistapadesát pacientů ročněKybernetický nůž je v ostravské fakultní nemocnici od srpna 2010. Ročně ozáří na 450 pacientů. Dvě třetiny z nich jsou lidé s nádorovými onemocněními plic, slinivky, jater nebo páteře, třetinu pacientů tvoří muži s karcinomem prostaty.
Takzvaný CyberKnife ozařuje s vysokou přesností. Pomocí robotického ramene vysílá svazek velmi tenkých paprsků z téměř každé pozice a ozařované místo i robotické rameno jsou nepřetržitě monitorovány a kontrolovány počítačem. Léčba je k pacientovi šetrnější, bezbolestná a bez vedlejších účinků. A také kratší. Probíhá ambulantně, v rozmezí dvou až deseti dnů.