Od nejnižších hodností až po lidi z vedení okresního ředitelství. „Oproti roku 2006, kdy z řad policie odešlo 12 lidí, nám údaj, který máme k dispozici, naznačuje, že letos bude odchodů několikanásobně více,“ líčí mluvčí okresního ředitelství policie Stanislav Sobol.

Dodal, že řada sloužících policistů ještě odchod neohlásila, protože služebně dobíhá kalendářní rok, aby měla nárok na vyšší výslužné. Absence sloužících policistů komplikuje práci například dopravní policii. Její nový šéf Jindřich Machů minulý týden Deníku řekl, že má k dispozici pouze patnáct mužů. „Deset dalších bych potřeboval. Budeme to řešit, musíme je sehnat,“ řekl Machů.

Důvody? Peníze a neustálé změny A čím argumentují službu opouštějící policisté? „Důvody jsou nejčastěji platové a také si někteří stěžují na pracovní podmínky. A ty neustále změny v resortu, nikdo neví, jak to bude do budoucna s rentou,“ říká Sobol.

To, co mnozí nemohou nyní překousnout, je prý nařízení o 150 přesčasových hodinách, které policisté ročně odslouží, a přitom za ně nedostanou zaplaceno. Podle Sobola se však odchody policistů nahrazují novými lidmi. „Není to samozřejmě hned, ale jednak se organizují náborové akce a zájemci se nám nárazově hlásí sami,“ tvrdí Sobol.

Než se však zapracují, absolvují potřebné vyškolení, chvíli to trvá. Podle okresního policejního mluvčího to však neohrožuje bezpečnost lidí, kterou mají policisté zabezpečovat. „Nárůst kriminality není nijak markantní, takže situace není tak vážná, jak by se dalo usuzovat,“ tvrdí Stanislav Sobol.