Obrovský podíl na tom má příslušník moravskoslezské speciální pořádkové policejní jednotky Jan Duraj (32), jenž přešel s poselstvím o Alexovi napříč republikou z nejzápadnějšího místa v Aši až do nejvýchodnější osady Bukovec.

„Původně jsme vyráželi dva. Romana Zogada ale třetí den dostal infekci do nohou, musel na pohotovost, kde mu napsali antibiotika a nařídili samozřejmě klid,“ popisoval Duraj, který pak z Roztok na Křivoklátsku pokračoval sám. Ale ne dlouho.

„Po dalších dvou dnech se domluvili kolegové policisté a jezdili za mnou, aby mne doprovázeli. Další mi poskytovali nocleh ve svých domácnostech, zvali mne na přenocování i hasiči do zbrojnic,“ líčil poutník rozdávající cestou informace o Alexovi.

Facebook - ilustrační foto
Facebookové rvačky školáků dorazily do Poruby. Učitelé zasáhli

Zpočátku vyrážel v sedm hodin ráno. Denně zvládl okolo padesáti kilometrů. „Pak jsem dával i přes šedesát a poslední den jsem šel už ve dvě ráno, abych stihl cíl o den dříve. Mám tak dohromady v nohách asi 613 kilometrů za jedenáct dní,“ líčil.

Mise podle Duraje stoprocentně splnila svůj cíl! „Díky tomu může Alex na koníky i rehabilitovat. A já se cítím i po tolika kilometrech dobře a šťastně,“ prohlásil policista s poděkováním jak kolegům, tak hasičům i dárcům peněz z řad veřejnosti.

Duraj se Zogadou se rozhodli pomoci rodině vzhledem ke stavu šestiletého Alexe. Tomu lékaři našli čtyřiadvacet diagnóz včetně těžké mentální retardace, slepoty, epilepsie, autismu či částečné hluchoty. I rodina Fojcikova děkovala za solidaritu.

Kostel sv. Bartoloměje v Kravařích.
Kostely na Opavsku se opět otevírají turistům