Významnou roli sehrála skutečnost, že se policista nacházel blízko ženy a jejího dítěte.„Vzhledem k tomu, že se znali, byla jejich cesta částečně společná. Možná to bylo právě velké štěstí,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie. Holčička totiž v nestřeženém okamžiku zavrávorala a spadla do koryta řeky, ve které se celá několikrát ponořila. Samotný šok zažila jak dívenka, tak její maminka, která viděla svou topící se dcerku. „Naštěstí byl na správném místě policista, který ani vteřinu nezaváhal a pro dívku skočil. Pro něho to sice nebyla velká hloubka, ale pro čtyřleté dítě to mohlo znamenat utonutí,“ dodala Eva Michalíková.

Ilustrační foto.
Teplo Ostravanům zdraží o polovinu a mohou být rádi. Kolik si ročně připlatí?

Samotný policista ve svém činu nic mimořádného neviděl a na dramatickou událost vzpomínal s ledovým klidem. „Byl to instinkt. Rozběhl jsem se na místo. Holčička byla hlavou dolů a topila se. Nepřemýšlel jsem, skočil tam a vytáhl ji ven,“ řekl Deníku. Když holčička začala plakat, pocítil úlevu. „Byl jsem rád, bral jsem to jako dobré znamení, že je v pořádku,“ řekl.

Jakmile dívku dostal na břeh, sundal mikinu, z batohu vytáhl bundu a okamžitě ji zabalil do suchého, aby ještě více neprochladla. Uklidňovat musel i maminku, která byla v šoku. „Jako policisté se do různých stresových situací dostáváme poměrně často, jsme proto psychicky odolnější,“ vysvětlil Vojtěch Kausta.

Žena vzápětí i s dcerou rychle utíkala domů. „Ve spěchu zapomněla na odrážedlo, na kterém dcera jela. Policista si toho všiml a zapomenuté odrážedlo dodatečně paní předal,“ doplnila Eva Michalíková.

Strážníci pomohli dvěma bloudícím seniorům. Ostrava, prosinec 2022.
Senior v pantoflích zapomněl cestu domů. Na kost promrzlého jej našli strážníci

Policista sloužící na obvodním oddělení Ostrava-Zábřeh obdržel ve čtvrtek medaili ředitele Městského ředitelství policie Ostrava za významný skutek, při kterém byla projevena odvaha a statečnost. Ocenění převzal z rukou ředitele Antonína Řezníčka, jeho zástupce Viléma Šponera a vedoucího obvodního oddělení Tomáše Charváta.

„Samozřejmě reakce policisty byla pohotová, automatická a rychlá, ale ne každý by tak zareagoval, proto maminka se slzami v očích chtěla touto cestou poděkovat panu Vojtěchovi za záchranu její dcery,“ uzavřela Eva Michalíková.