K havárii došlo během odpolední dopravní špičky ve frekventované části Ostravy. Policista u ostravského okresního soudu vyvázl s podmínkou, chtěl však nižší trest. U odvolacího Krajského soudu v Ostravě ho však čekala ledová sprcha. Z jednací síně odcházel viditelně otřesen…

Odvolací senát řešil námitky expolicisty, který tvrdil, že spoluzavinění je i na straně druhého řidiče. Na základě toho se domáhal mírnějšího trestu. Hned na začátku jednání ho ale soudce „uzemnil“.

Naznačil mu, že mohl klidně skončit za mřížemi. Kritika směřovala k rozhodnutí okresního soudu.

Soud nechápal

Předseda senátu konstatoval, že Okresní soud v Ostravě z nepochopitelných důvodů policistovo jednání kvalifikoval pouze jako těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Podle něj přicházel v úvahu i úmyslný trestný čin pojednávající o ohrožení pod vlivem návykové látky. Za této situace by podle soudce přicházel v úvahu nepodmíněný trest, tedy vězení. Jenže okresní soud ohrožení pod vlivem návykové látky nepoužil. A jelikož se státní zástupce proti rozsudku neodvolal, nemohl do něj krajský soud v tomto směru zasáhnout.

Policisté pátrají po totožnosti těchto dvou mužů.
Pomůžete je dopadnout? Muži v Ostravě vykradli trezor v obchodě během otvíračky

„Tuto vadu nemůže soud odstranit. Vadu ale vytkne okresnímu soudu, aby ji příště neopakoval,“ konstatoval soudce. Senát nakonec odvolání jako nedůvodné zamítl a původní trest, který zněl: dva roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu šestatřiceti měsíců a zákaz řízení vozidel na tři a půl roku, potvrdil. „Uložené tresty považujeme spíše za mírné,“ zdůraznil soudce. Verdikt je pravomocný a není proti němu odvolání. Policista byl při odchodu ze soudní síně evidentně zaskočen.

Co se stalo

K nehodě došlo předloni 5. května v ulici 1. máje v Ostravě. Služební vozidlo v civilním provedení jelo ke vloupání do objektu. Osádku tvořili kynologové se psem rasy belgický ovčák. Auto se zapnutými výstražnými znameními projíždělo po tramvajovém pásu.

Nejprve málem smetlo dva chodce na vyznačeném přechodu. Vzápětí narazilo do vozu, který rychlostí osm kilometrů v hodině odbočoval z boční ulice. Jeho řidič utrpěl těžká zranění, která zanechají trvalé následky. Při havárii zemřel policejní pes.

Žádný terorismus

Jak již dříve konstatoval okresní soud, policejní vůz jel k relativně banálnímu majetkovému deliktu, kdy mělo dojít k nasazení služebního psa. „Nebyla to vražda, ani teroristický útok. Přijde mi to poněkud disproporční,“ řekl soudce s tím, že Jan H. si navíc musel být vědom, že jede v autě v civilním provedení.

Kamery ve vozech DPO, 10. dubna 2024, Ostrava.
VIDEO: Kamery ve vozech DPO střeží bezpečnost pasažérů, pomáhají i policistům

Policista na druhý vůz nedokázal zareagovat. „Auto jsem viděl periferně, zhruba dvě až tři sekundy před střetem. Sešlápl jsem brzdový pedál na podlahu,“ uvedl. Následoval náraz. Jan H. vyběhl z auta a zraněnému řidiči poskytl první pomoc. Na místo dorazily všechny složky integrovaného záchranného systému. Součástí vyšetřování byla i dechová zkouška. Ta u Jana H. ukázala téměř promile alkoholu.

Stydím se

„Stydím se za to, že jsem jako policista řídil pod vlivem alkoholu. Stydím se a omlouvám se za své nezodpovědné chování. K množství vypitého alkoholu, druhu a době konzumace se odmítám vyjádřit,“ uvedl Jan H. Přiznal jen, že měl v té době problémy s alkoholem. Podle svých slov se podrobuje protialkoholní terapii.

„Doznávám spoluzavinění na dopravní nehodě. Měl jsem si počínat opatrněji,“ řekl. Část zodpovědnosti ale podle něj nese i druhý řidič, který při srážce utrpěl těžká poranění, mimo jiné mozku. Zraněný muž si na samotnou nehodu nepamatuje. „Mé vzpomínky končí zhruba dva týdny před nehodou a začínají měsíc a půl po ní,“ uvedl.

Ceny pohonných hmot stoupají.
Ceny benzinu v kraji se na řadě míst vyhouply přes 40 korun. Dá se ale ušetřit

Po částečném zotavení a rekondičních jízdách v autoškole se vrátil k řízení. To ale netrvalo dlouho, jeho zdravotní stav se začal zhoršovat. „Přestal jsem řídit auto. Nejsem už toho schopen. Mám zpomalené motorické i psychické reakce, zhoršila se mi paměť, zejména krátkodobá. Hůř mluvím, polykám a jsem více unavený,“ vysvětlil.

V práci se vrátil na stejnou pozici. „Dělám ale pouze dílčí úkony, což mi umožnil zaměstnavatel s ohledem na můj zdravotní stav,“ řekl vloni u hlavního líčení u okresního soudu. Jeho zmocněnec nyní při odvolacím řízení uvedl, že klient na konci loňského roku z práce odešel. „Již to nezvládal,“ řekl.

Jan H. oblékal uniformu sedm let. Řady policie opustil sám nedlouho po události. „Příslušníkovi nevznikl nárok na výsluhový příspěvek,“ uvedla Soňa Štětínská z moravskoslezské policie.