Každý má právo na shromažďování a vyřčení svého názoru. Pokud ale dojde k porušení zákona, rázně zasáhneme. Tohle vzkazují moravskoslezští policisté všem účastníkům demonstrací a pochodů, které se mají v sobotu uskutečnit na několika místech Ostravy.

Své akce zde ohlásili pravicoví radikálové z takzvaného svobodného odporu, kteří kromě Ostravy pořádají setkání i v dalších čtyřech městech České republiky, a to pod jednotným názvem Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě. Mimo jiné chtějí upozornit na údajné zvýhodňování Romů a zneužívání sociálních dávek.

V Ostravě svůj mítink nahlásili v Komenského sadech v Moravské Ostravě. Původně měli zájem o centrum města, které si však i s dalšími lokalitami dříve zamluvili romští aktivisté. Ti chtějí varovat před neonacismem v České republice.

Zrušení demonstraceJedno ze shromáždění, které na sobotu do Ostravy svolali romští aktivisté, bylo v pátek samotnými organizátory zrušeno. Jednalo se o pochod Za mír mezi lidmi, který se měl uskutečnit na trase: Prokešovo náměstí – Sokolská třída – ulice Hlučínská – ulice Palackého – ulice Přednádraží. „Důvod ke zrušení shromáždění je nebezpečí střetu s neonacisty," uvedl organizátor.

„Za policii mohu říct, že jsme připraveni. Nebudeme rozlišovat zájmové skupiny, budeme však velmi přísně hodnotit, zda někdo přestupuje zákon," uvedl ředitel krajské policie Tomáš Kužel s tím, že do akce budou nasazeny všechny policejní složky včetně speciálních týmů, mimo jiné jízdního a kynologického oddílu. Vzlétnout by mohl i vrtulník. K celkovému počtu policistů se Kužel nevyjádřil.

Policisté mají informace, že se do Ostravy chystají i radikálové, kteří se v minulých týdnech účastnili podobných demonstrací v Českých Budějovicích a Vítkově. I proto chtějí ochránci zákona na příjezdu do Ostravy rozmístit hlídky. „Budeme monitorovat vozidla a osoby přijíždějící do Ostravy," řekl Kužel.

Policisté chystají i další opatření. Například po dohodě s dopravním podnikem mají v sobotu na určitých trasách místo trolejbusů jezdit autobusu. „Při nějakých problémech by se trolejbus stal překážkou, s níž jde jen obtížně hnout," vysvětlil Kužel.

Kdy zasáhnou

Proti účastníkům shromáždění může policie zasáhnout na základě žádosti úředníků radnice centrálního ostravského obvodu, nebo ve chvíli, kdy dojde k bezprostřednímu porušení zákona. „Samozřejmě si přejeme, aby se to nestalo. Může ale dojít k místním excesům," dodal Kužel, který obyvatele Ostravy vyzval, aby se místům, kde se akce konají, raději vyhnuli.

Zástupci kraje a města se obávají, že akci radikálů by svou pasivní účastí mohli podpořit i běžní občané, kteří jsou nespokojeni se současným stavem. „Frustrace, která je způsobena určitou sociálně-ekonomickou situací v našem kraji, je pro skupiny, které vyvolávají neklid, příznivá," řekl Babka.

Také náměstek ostravského primátora Tomáš Petřík vidí příčinu v problémech společnosti. „My dnes řešíme důsledky, příčiny jsou jinde, a to na celostátní úrovni. Bohužel vlády této země před touto problematikou strkají hlavu do písku," uvedl Petřík.