Nejméně v pěti krajích České republiky by se měly v soboty uskutečnit pochody, které svolávají pravicoví radikálové z takzvaného svobodného odporu. Akce s názvem Společně proti cikánskému teroru a policejní brutalitě jsou plánovány v Ostravě, Českých Budějovicích, Jičíně, Duchcově a Plzni. Policisté na sobotu připravují mimořádná bezpečnostní opatření.

V Ostravě mají současně probíhat dvě shromáždění. Kromě radikálů vyrazí do ulic i ostravští Romové, aby upozornili na nebezpečí neonacismu v České republice. Na pořádek v Ostravě bude dohlížet zvýšený počet policistů a strážníků, nasazen má být i vrtulník.

„Nelze vyloučit eskalaci násilí a konflikty. Shromážděné informace nasvědčují bezpečnostním rizikům, proto akci věnujeme pozornost," řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že policie nehodlá tolerovat jakékoli vyprovokované násilí a podněcování etnické nesnášenlivosti či rasismu.

„Plně respektujeme právo shromažďovací, nicméně pokud by bylo shromáždění zneužito například k omezování práv občanů či rozněcování nenávisti, jsme připraveni k zákroku a zajištění veřejného pořádku, ochraně životů, zdraví a majetku občanů, stejně jako zamezení násilí," dodala Holčáková.

K zajištění pořádku budou nasazeni nejen moravskoslezští policisté, ale také ochránci zákona z dalších krajů. Na vytipovaných příjezdových trasách do Ostravy je nutné počítat s kontrolami vozidel a osob. V ulicích se objeví větší počet policistů a strážníků. „Obyvatele i návštěvníky města žádáme proto o maximální pochopení. Všechna opatření souvisejí se zajištěním pořádku v místě. Situaci bude monitorovat také vrtulník," řekla Holčáková.

Mluvčí dále doporučila, aby se lidé vyhnuli lokalitám, kde hrozí střety.

„Apelujeme na rodiče s malými dětmi, osoby se zdravotním handicapem, seniory či další přihlížející osoby, aby si uvědomili hrozící rizika při vyhrocení situace. Nad davem mohou létat různé předměty, hrozí tak zranění. Přes tato rizika jsme mohli při minulých incidentech v Čechách vidět rodiče s dětmi nebo osoby se zdravotním handicapem. Znovu proto upozornění pro občany, vyhněte se zbytečným konfliktům, místům, kde by mohlo dojít ke střetům a protiprávnímu jednání, teritoriím, kde probíhá zásah. Respektuje pokynů policistů. Nelze vyloučit eskalaci násilí. Byly zaznamenány i situace, kdy byly všechny přítomné osoby opakovaně vyzývány k opuštění prostoru, kde policie zasahovala," uzavřela Holčáková.

Související článek: Centrální ostravský obvod čeká vlna demonstrací