Policisté v minulém týdnu přijali na tísňové lince oznámení od muže, který vyrušil zloděje, jenž se pokoušel vloupat do sklepních prostor domu na ulici Průběžné v Ostravě-Porubě.

Hlídka z obvodního oddělení Ostrava Poruba 2 ihned vyjela na místo, aby zjistila podrobnější informace. Ve chvíli, když projížděla poblíž inkriminovaného místa, všimli si muži zákona na tramvajové zastávce muže, který odpovídal prvotnímu popisu možného pachatele, tudíž se rozhodli muže zkontrolovat.

„Sice tvrdil, že se ničeho nedopustil a čeká na tramvaj, přesto byl vyzván muži zákona, aby je následoval k místu činu. Ukázalo se, že před několika minutami se měl vloupat do sklepních prostor domu, kde měl stolem rozbít skleněnou výplň dveří. Poté, co byl vyrušen nájemníkem, z místa s prázdnou utekl,“ informovala policejní mluvčí Eva Michalíková.

Výstava Večerníček a království pohádek v Dolních Vítkovicích v Ostravě, 29. září 2021.
Unikátní výstava v Ostravě: Dolní Vítkovice patří od soboty Večerníčku

Vzhledem k tomu, že v muži byl shledán recidivista s bohatou trestní minulostí, která hovoří o 14 záznamů v rejstříku trestu, byl předán do rukou porubských kriminalistů. Na základě poznatků, operativního šetření a vyhodnocení kamerových záznamů byly 35letému muži prokázány další skutky v podobě vloupání jak do objektů, ale také krádež na osobě.

„Celkem ve třech případech se měl pokusit vloupat do sklepních prostor či koláren panelových domů v Ostravě-Porubě, kde způsobil škodu poškozením, ale vždy odešel s prázdnou. Na svědomí má také dvě vloupání do rodinných domů, kde už byl o něco úspěšnější a podařilo se mu utéct s lupem. V jednom případě měl odcizit elektrické čerpadlo a v druhém případě jízdní kolo. V neposlední řadě je recidivistovi kladeno za vinu, že měl využít spánku poškozeného, který usnul na lavičce a z ruky mu měl odcizit hodinky,“ představila Eva Michalíková v kostce ostravského chmatáka.

Komisař 4. oddělení obecné kriminality Ostrava proti muži zahájil trestní stíhání a obvinil ho ze spáchání přečinů krádež, poškození cizí věci a porušování domovní svobody. Obviněný s kriminalisty spolupracoval, ke svému jednání se doznal a vyjádřil svou lítost. Také uvedl, že odcizené věci prodal náhodným lidem a získané peníze použil pro svou potřebu. V případě odsouzení hrozí muži až tříleté vězení.