Děti dostanou několik sešitů. Mohou je běžně využívat při výuce, mají však speciální obaly a logo majáčku. „Sešit má na svém obalu nějakou kritickou situaci. Na úvodní straně je řešena špatně, na zadní straně pak dobře,“ uvedl Petr Směták z oddělení prevence moravskoslezské policie. Jak dodal, uvnitř sešitu jsou rady, vzadu pak důležitá telefonní čísla včetně toho, jak správně volat na tísňovou linku.

Při dopravní nehodě v Praze zemřel ve služebním voze policista Pavol Kikloš.
Za smrt ostravského policisty dostala opilá řidička z Prahy 13 let

„Celý projekt provází logo majáčku, který dětem ukazuje, zda situaci vyřešily dobře, nebo špatně,“ dodal Směták s tím, že celkem je znázorněno deset kritických situací. Sešity jsou zatím určeny školákům v Ostravě, do konce roku by ale mohly být distribuovány i do dalších regionů Moravskoslezského kraje.

Premiéra

Premiéra se odehrála na Základní škole Dětská v Ostravě-Porubě. „Když jsme byli osloveni s projektem Majáček, okamžitě jsme řekli ano. Prevence je hodně důležitá a zapadá do našeho konceptu. Děláme spoustu aktivit zaměřených na prevenci. Řekli jsme si, že Majáček bude kamínek do naší mozaiky,“ uvedla ředitelka školy Zuzana Škapová.

Záběr kamery.
Autobus vjel do frekventované křižovatky v Ostravě na červenou. DPO se omlouvá

Jako první dostali sešity žáci z II. B třídy. A hned se za pomocí policistek z oddělení prevence pustili do řešení situací. „Na tomto obrázku je špatné to, že se v lese nesmí rozdělávat oheň,“ reagovalo hned několik školáků, kteří odhalili i většinu chyb na obalech dalších sešitů. „Moc se mi to líbí. Je dobré, že vzadu je správné řešení,“ konstatovala dívka s copy sedící ve třetí lavici.

Zahájení projektu si nenechal ujít ani ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. „Prevence je zásadní. Policie svou práci zaměřuje na několik sfér, samozřejmě i na represi, ale prevence dělá tu práci ještě předtím, než se něco stane. A to je to nejlepší – odstranit nebezpečí dříve, než vznikne,“ řekl Kužel.