Spolu s ním se do boje o senátní křeslo pouští Radim Bača, dlouholetý starosta obce Palkovice, Eliška Lazarová, známá gynekoložka z Bohumína a Zdeněk Hostomský, který kandiduje v Praze. Hnutí vysílá své zástupce také do krajských voleb v Moravskoslezském kraji, jeho kandidátka obsahuje celkem 69 jmen.

Hnutí Alternativa pro nezávislé kandidáty vzniklo v červnu 2020. Základní kámen tohoto hnutí položil docent Peter Koliba, který se po šesti letech na postu senátora rozhodl stát nezávislým kandidátem a založit hnutí, které bude sdružovat další odborníky a nezávislé kandidáty.

Politik Josef Babka při rozhovoru pro Deník.
Lídr krajské KSČM Josef Babka: Ukončit těžbu uhlí v roce 2022 není možné!

Jednou z hlavních oblastí, kde hnutí sleduje své cíle, je zdravotnictví. Petr Koliba ve zdravotnictví pracuje již více než 40 let, od roku 1994 do 2007 byl přednostou Porodnicko-gynekologické kliniky FN v Ostravě a momentálně pracuje jako lékař – gynekolog v ambulanci v Ostravě-Porubě.

„Během svého dosavadního působení v Senátu jsem významně přispěl při projednávání několika důležitých zákonů, hlavně tzv. elektronického receptu (e-receptu) nebo lékového záznamu pacienta. Jde o věci, které významně usnadňují život všem pacientům,“ vysvětluje zakladatel politického hnutí ANK 2020 Peter Koliba. Mezi další priority hnutí patří lepší bezpečnost občanů a připravenost všech obyvatel na nenadálé situace, podpora vzdělání a přenosu výsledků vědeckého výzkumu do praxe nebo lepší využití léčebného konopí.

Politik Lukáš Curylo při focení pro Deník, červenec 2020 v Ostravě.
Lukáš Curylo, lídr KDU-ČSL a pravá ruka hejtmana: Konec těžby bude strašná rána

Radim Bača kandiduje pod heslem „Zdraví, bezpečnost, prosperita“ ve volebním obvodu Frýdek-Místek, jeho kandidaturu podporuje i koalice Pro krásný kraj. Do Senátu podle svých slov nejde dělat kariéru, svými zkušenostmi chce přispět k tomu, aby Senát navrhoval, schvaloval a podporoval takové zákony, které co nejúčinněji a nejrychleji pomohou obnovit prosperitu v naší zemi a chránit zdraví a bezpečnost našich občanů.

„Znám volební region velmi dobře, vím, kde jsou jeho slabá i silná místa, znám hodnotu skvělých pracovitých lidí a vím, že pokud mi svým hlasem pomohou, uděláme spoustu prospěšné práce. Nechci lidem slibovat nesplnitelné, chtěl bych se proto zaměřit na návrhy nových zákonů nebo nezbytné změny těch současných tak, aby pomohly naší zemi překonat co nejúčelněji problémy, které nás čekají,“ říká Radim Bača.

Politik Jakub Unucka (ODS) při rozhovoru pro Deník, srpen 2020.
Lídr ODS a TOP 09 Jakub Unucka: Zavřít doly do dvou let je fantasmagorie

Nezávislá kandidátka Eliška Lazarová kandiduje za volební obvod č. 75 Karviná, kde kromě města Karviná patří Orlová, Dětmarovice, Petrovice, Suchá, Doubrava, Albrechtice a Těrlicko. Žije zde od roku 1959.

„Záleží mi na tom, v jakém prostředí žiji, proto jsem se rozhodla kandidovat za nové politické hnutí ANK 2020, které má zdraví nás všech na prvním místě. Chci, aby mladí lidé zůstávali v našem regionu a neodcházeli za prací, bydlením a lepším životním prostředím jinam.“

Politička Zuzana Klusová (Piráti) při rozhovoru pro Deník, srpen 2020.
Lídryně Pirátů: Chci ukázat lidem, že Moravskoslezský kraj není jen Ostrava